Google, Türkiye’deki Android Telefonların Lisansını İptal mi Ediyor?

Rekabet Kurumu tarafından Google’a kesilen ceza, Google’dan yaptırım tehdidi gelmesine sebep oldu. Yakında Türkiye’deki Android cihazlarda Google uygulamaları kullanılamayabilir.

Google, teknoloji dünyasını yakından takip edenlerin bildiği üzere sadece bir arama motoru firması değil, mobil cihazların büyük çoğunluğuna hayat veren Android işletim sisteminin kurucusu ve lisans sahibi konumunda. Birçok alanda neredeyse tekel olma yolunda ilerleyen Google, arama motoru, web tarayıcı ve mobil işletim sistemi gibi alanlarda ağırlığını giderek artırıyor. Türkiye’de Rekabet Kurumu tarafından bir ceza ile karşı karşıya kalan Google, haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle büyük bir para cezasını ödemek zorunda bırakılıyor. Habertürk’ün haberine göre 7 Kasım 2019 tarihinde alınan bu kararla Google’ın günlük yaklaşık 1,5 milyon TL civarında ceza ödemesi isteniyor.

Google konu hakkında resmi açıklama yaptı

Google da bu ceza haberinin üzerine Türkiye’deki iş ortaklarına bir açıklama yaparak Android kullanıcılarını tedirgin etti. İlgili açıklama şu şekildeydi:

“Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Android telefonların Google lisansları iptal edilecek mi?

“Bu açıklama ne ifade ediyor?” diye soracak olursanız, Google Türkiye’de piyasaya yeni çıkacak Android telefon modellerinin Google uygulama lisanslarını iptal ettiğini açıkça belirtiyor. Halihazırda piyasada satılan Android telefonlar için herhangi bir tehdit bulunmuyor olsa da, gündemde paylaşılan haberlere göre 12 Aralık 2019 tarihinden sonra Türkiye’de piyasaya çıkacak olan hiçbir Android telefonda Google servisleri kullanılamayacak. Bu servisler arasında Google Play Store, Google Search, Gmail, YouTube ve daha birçok popüler uygulama hemen dikkat çekiyor. Konu hakkında uzlaşma çalışmaları içerisinde bulunduğunu belirten Google ekibi bakalım bizleri gerçekten de bu yaptırımla baş başa bırakacak mı merakla bekliyoruz.