XPG Summoner mekanik klavye inceleme (Video)

XPG Summoner mekanik klavye inceleme videomuz sizlerle. Bu videoda tüm detaylarıyla ele aldığımız klavye üst düzey oyun tutkunlarına hitap ediyor.

XPG Summoner çok yeni ve çok iddialı bir mekanik oyuncu klavyesi. Mekanik klavyeler hem oyun keyfini artırıyor hem de çok uzun kullanım süresi sunuyor. Piyasadaki sıradan klavyelere oranla daha pahalı olsalar da bu donanımları uzun vadeli yatırım olarak görebilirsiniz. XPG Summoner malzeme kalitesi ve görsel çekicilikte öne çıkan ergonomik bir klavye. Ürünün tasarım detaylarıyla incelememize başlayalım.

XPG Summoner Tasarım Özellikleri

Bu klavyeyi kutusundan çıkardığınız anda gözleriniz bayram edecek diyebiliriz. Klavye çok karizmatik bir görünüme, tam teşekküllü 104 tuşa ve ergonomik bilek yastığına sahip. Klavye 951 gram, bilek yastığı ise 191 gram. Yani bu klavye bilek yastığıyla birlikte kullanıldığında oldukça ağır bir yapıda.

Yumuşak bilek yastığı mıknatıslı tasarlanmış. Yastığı klavyeye kolayca takıp çıkarabiliyorsunuz. Uzun süreli oyun deneyiminde bileğinizi rahat ettiriyor. Bilek yastığı deri benzeri bir materyalden üretilmiş ve uzun vadeli kullanımda soyulma yapmayacak kadar dayanıklı.

Klavyenin çerçevesi kumla pürüzlendirilmiş alüminyum malzemeden üretilmiş. Bu çerçeve görsel karizmayı artırıyor. Klavyenin tuşları epey yüksek profilli. Klasik mekanik klavye basış hissiyatını arayanlar için ideal yapıda. Klavyenin sağ üst kısmında bir mute tuşu ve metal ses ayarlama tuşu sizleri bekliyor. Ses ayarlama tuşunun kullanım hissiyatı çok keyifli. Tekerlek çok dayanıklı görünüyor.

Kutunun içerisinden çıkan ekstra tuşlar sayesinde WASD, ok tuşları ve makro tuşunu kırmızı renkli yapabiliyorsunuz. Makro tuşlarını ayrı tuşlar halinde görmekten hoşlanmayanlar bu klavyeyi çok sevecek. Makro tuşları klavye üzerindeki mevcut tuşların alt fonksiyonları şeklinde çalışıyor.

Tüm tuşların altında birer RGB ışıklandırma olduğunu da unutmadan belirtelim. Bu klavyeyi 7 ön yüklü RGB moduyla renkli bir görünüme kavuşturabiliyorsunuz.

XPG Summoner Donanım Özellikleri ve Kullanım Deneyimi

XPG Summoner üç farklı Cherry MX RGB tuş anahtarı opsiyonuyla geliyor. Klavyeyi tercihinize bağlı olarak Cherry MX Speed Silver, Red ve Blue mekanik tuş anahtarlarıyla satın alabiliyorsunuz. Klavyenin 104 tuşu, medya kontrol anahtarı ve Anti-Ghosting teknolojisi bulunuyor. Oyunlarda üçten fazla tuşa aynı anda bastığınızda yaşadığınız komut algılamama sorunu bu klavyede yaşanmayacak.

XPG Summoner mekanik tuş anahtarlarına sahip olduğu için tepki süresi “anında” denilebilecek seviyede. 1000 Hz raporlama hızı sayesinde tuşlar 1 ms tepki süresiyle çalışıyor. En yüksek tepki hızını almak istiyorsanız klavyenin Cherry MX Speed Silver anahtarlı modelini almanız gerekiyor.

Klikleme hissi veren bir tuş anahtarı tercih etmek istiyorsanız Cherry MX Blue tercih etmelisiniz. İkisinin ortasını arıyorsanız Cherry MX Red anahtarlı klavye modelini tercih edebilirsiniz. Tüm tuşlar 50 milyona kadar basış ömrüne sahip. Bu gerçekten çok uzun bir kullanım ömrüne işaret ediyor.

Klavyede 5 makro tuşu bulunuyor. Bu makro tuşları klavyede ayrı tuşlar olarak değil, F1, F2, F3, F4 ve F5 tuşlarının alt fonksiyonları olarak çalışıyor. Bir makro ayarlamak istediğinizde Fn tuşu ile birlikte sağ ALT tuşuna basılı tutup istediğiniz konfigürasyonu tuşlamanız gerekiyor. Ardından bu konfigürasyonu hangi F tuşuna atamak istiyorsanız o tuşa basmanız makronun ayarlanmasını sağlıyor. Makro ayarlama için ayrı bir yazılım olmaması çok büyük bir eksiklik. Klavyenin makro özelleştirmesinin FN ve ALT tuşlarına basılı tutarak yapılması kafa karıştırıyor.

Oyunlardaki kullanım deneyimi makro tuşları dışında üst seviyede. Klavye ergonomik yapısıyla öne çıkıyor, yüksek performansıyla göz dolduruyor. Özellikle rekabete dayalı FPS ve MOBA oyunlarını oynayanlar için bu klavyenin performansı çok yüksek.

Cihaz.TV Yorumu

XPG Summoner malzeme kalitesi çok yüksek, ömrü çok uzun bir mekanik klavye. Dayanıklılık ve konfor açısından çok başarılı bir klavye olmuş. Klavyeyi kullandığımız sürede oyun oynamaktan büyük keyif aldık, ancak makro tuşlarının yazılımı olmaması bizi mutsuz etti. Eğer makroyla çok işi olmayan, daha çok basış hissi, performans ve dayanıklılık arayan bir oyuncuysanız XPG Summoner’ı tercih edebilirsiniz. Cihaz.TV ailesi olarak bu klavyeye Dayanıklı Ürün ödülümüzü layık görüyoruz.

Cihaz.TV Puanı: 8 / 10