Hidrojen yakıt hücresiyle bir hafta pil ömrü sunan iPhone 6

Pili bir gün bile gitmeyen iPhone 6 akıllı telefonunuzdan şikayetçiyseniz, heyecan verici bir haberle karşınızdayız.

Hidrojen yakıt hücrelerini teknolojik cihazlarda kullanmak yeni bir fikir değil, ancak bu fikrin uygulanması henüz yaygınlaşmış da değil. Özellikle akıllı telefonlarda kullanılmasını dört gözle beklediğimiz teknoloji, bir İngiliz enerji firması olan Intelligent Energy tarafından prototip olarak hayata geçirildi. Hidrojen yakıt hücresi ile çalışan bir iPhone 6 geliştiren ekip, telefonun tam şarj edildikten sonra bir hafta şarj aleti görmeden kullanılabildiğini iddia ediyor.

henri-winand

Firmanın CEO’su Henri Winand konu hakkında “Bizim bildiğimiz kadarıyla bu daha önce hiç başarılmamıştı. Ekibimiz iPhone 6’nın mevcut kasasında hiçbir değişiklik yapmadan kullanılacak kadar küçük yapıda bir yakıt hücresi geliştirmeyi başardı. Bu çok önemli bir adım, çünkü yeni bir teknolojiye adım atmak istiyorsanız kullanıcıların konforunu bozmamalısınız.” şeklinde konuştu.

Kulaklık yuvasından feragat etmeniz gerekiyor

The Telegraph’ın aktardığı bilgilere göre hidrojen yakıt hücresi bileşeninin yeniden şarj edilmesi için kulaklık yuvasından küçük bir barın telefona yerleştirilmesi gerekiyor. Bu şu an için telefonun kulaklık yuvasının kullanılamamasına sebep olduğu için, teknoloji yaygınlaştığı takdirde farklı bir çözüme gidilecektir. Bu noktada size sormak istiyoruz; iPhone 6’nızın tek şarjla bir hafta kullanılabilmesi için kulaklık yuvanızdan feragat eder miydiniz?