Microsoft Windows 95, 20. yaş gününü kutluyor!

Microsot Windows 10’un temellerini hazırlayan emektar işletim sistemi Windows 95 bugün tam 20 yaşına bastı

Windows 95’in satışa çıktığı 24 Ağustos 1995 günü, yazılım tarihinin en büyük dönüm noktalarından biri olarak kayıtlara geçmiştir. Microsoft Windows 3.1‘in sıkıcı arayüzünü daha kullanışlı ve pratik bir görünüme kavuşturan Windows 95‘in etkisini günümüzün en modern işletim sistemlerinde bile görmemiz mümkün. Bu platformun halen dünyanın birçok ülkesindeki milyonlarca kullanıcıya hizmet verdiğini de belirtelim.

windows-95-20-yili-2015

MS-DOS ve Windows platformlarını bir potada eriten ilk Microsoft ürünü olarak hatırlayacağımız Windows 95, 32-bit mimarisine terfi edilen yazılım basamağı olarak biliniyor. Bugün 20. yaş gününü kutlayan işletim sistemi “çift tık” sayesinde hem belgeyi hem de ilgili yazılımı açma fonksiyonunu ve “Windows Gezgini” penceresini hayatımıza kazandırmıştı. Dökümanlara çift tıklamayla ulaşmak ve dosyaları toplu bir pencereden yönetmek bu platformun en takdir edilesi yönleri arasındaydı.

Windows 95’in çıkışıyla birlikte hayatımızda yer edinen ve program kısayollarımızı görsel bir menüde görmeyi sağlayan meşhur Başlat Menüsü de, Windows 10‘a dek uzanan süreçte vazgeçilmezlerden biri olduğunu ispatlıyor. Nitekim, tecrübeli bilgisayar kullanıcıları, başlat menüsüne olan bağımlılıkları yüzünden, bu menü yerine bir “Başlangıç Ekranı” getiren Windows 8‘e mesafeli yaklaşmışlardı.

windows-95-20-yili-2015-2

Windows 95, günümüzün kullanım gereksinimleri için tamamen demode bir yapıda olsa da, yıllar boyunca yazılımcılara esin kaynağı olmasıyla takdiri hak ediyor.