Huawei 2015 yılında 395 milyar Yuan gelir elde etti

Huawei, Telekomünikasyon Altyapısı, Tüketici ve Enterprise iş gruplarına ait 2015 finansal sonuçlarını açıkladı.

Tüm birimlerin, geçtiğimiz yıla oranla önemli oranda büyüme kaydettiği sonuçlara göre Huawei, üç iş grubu dünya çapında, toplam 395 milyar Yuan (60,8 milyar dolar) yıllık gelir elde etti. Bu sonuçlara göre, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %37’lik büyüme elde edilirken, net kar bazında ise 36,9 milyar Yuan (5,7 milyar dolar) gelir sağlandı. Bu da geçtiğimiz yılın aynı dönemin oranla %33’lük bir büyüme gerçekleştiği anlamına geliyor.

2015’te, firmanın her üç iş grubu, önemli büyüme rakamlarına imza attı.

Huawei Başkan Yardımcısı ve Dönüşümlü CEO’su Guo Ping, yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Huawei, uzun süredir faaliyet gösterdiği, dünya ekonomilerinin itici gücü olan bilgi ve iletişim teknolojileri pazarında son derece önemli bir noktaya geldi. Bu büyüme, ana iş alanlarımıza yönelik stratejik odaklanmamızın ve yatırımlarımızın sonucu gerçekleşti. Önümüzdeki beş yıl boyunca dikey endüstrilere ve bağlantı teknolojilerine daha fazla odaklanacağız, ek olarak da ağ kapasitelerini yeniden tanımlayacak teknolojiler geliştirmeye devam edeceğiz. Açık ve işbirliği odaklı yaklaşımımızla, müşterilerimiz ve iş ortaklarımız ile bu başarıyı paylaşmaya devam edeceğiz ve sektörün büyümesine katkı sağlamayı da sürdüreceğiz. Hep birlikte daha akıllı ve bağlantılı bir dünya inşa edeceğiz.”

huawei-guo-ping

Telekomunikasyon altyapısı iş grubu, elde ettiği 232,3 milyar Yuan (35,8 milyar dolar) yıllık gelirle geçtiğimiz yıla oranla %21’lik artış sağladı. Bu büyümede kablosuz iletişim ağlarının yaygınlaşmasının da önemli bir rolü söz konusu oldu.

Enterprise iş grubu ise 27,6 milyar (4,3 milyar dolar) yıllık gelirle, geçtiğimiz yıla oranla %44 değerinde artış sağladı. Huawei Enterprise iş grubu özellikle kamu güvenliği, finans, ulaşım ve enerji sektörlerinde büyük gelişim gösterdi.

Huawei Tüketici İş Grubu 2015’te, son kullanıcı ürünlerinden 129,128 milyon Yuan gelir elde etti ve geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %72,9’luk büyümeye imza attı. Bu dönemde 108 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirildi. Bu rakamlar firmayı, aynı zamanda dünyanın en büyük 3 akıllı telefon üreticisinden biri haline getirdi.

Huawei geçtiğimiz 20 yıl boyunca bilgi teknolojileri eko-sisteminde Ar-Ge yatırımlarına büyük önem verdi. Firma, sadece 2015’te yıllık gelirinin %15’i olan 59,6 milyar Yuan’ı (9,2 milyar dolar) Ar-Ge yatırımları için kullandı. Firmanın toplam Ar-Ge yatırımı, 240 milyar Yuan’ın (yaklaşık 37 milyar dolar) üzerinde.

Huawei CFO’su Sabrina Meng ise şunları söyledi; “2015’teki finansal yükselişimiz, verimli bir risk kontrolü ve nakit akışı açısından da önemliydi. 2016’da da müşteri odaklı bu strateji ile yol almaya devam edeceğiz. Dönüşüm projelerine daha fazla önem vererek kendimizi geleceğe hazırlarken, operasyon verimliliği ve sürdürülebilir büyüme stratejimizi de devam ettireceğiz.”

  • Huawei’nin 2015 yıllık finansal sonuçları, bağımsız bir uluslararası finansal denetleme kuruluşu olan KPMG, tarafından denetlenmektedir.
  • Yuan bazında Dolar kuru hesaplamaları 31 Aralık 2015 kapanış kuruna göre yapılmış olup, 1,00 Dolar = 6,4927 Yuan olarak hesaplanmıştır.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.