Huawei Google Uygulama Alternatiflerini Yıl Sonuna Kadar Hazırlayacak

Huawei ile ABD arasında yaşanan sorunlar firmayı “Google’dan bağımsızlık” politikasına götürdü. Çinli dev çalışmaları hızlandırdı.

Çin’in yükselen devi Huawei 2019 yılında ABD ile büyük sorunlar yaşamıştı. Bu sorunlar doğrultusunda da Google tarafından gelen büyük tehditlerle mücadele etmişti. Bir dönem Android lisansı iptal edilen firma kendi uygulama ekosistemi üzerinde çalışmalar yaptığını belirtmişti. Son günlerde Google ve Huawei arasında buzlar çözülüyor gibi görünse de Çinli firma özgürlük politikasında kararlı görünüyor. Son haberlere göre Huawei, Google uygulamalarına alternatif olarak geliştirdiği kendi uygulamalarını 2019 yılı bitmeden kullanıcıların beğenisine sunacak.

İlginizi çekebilir: 2020 Yılının IMEI Kayıt Ücreti Belli Oldu ve Yine Zam Geliyor

Bahsi geçen uygulamaların neler olduğunu merak ediyorsanız hemen belirtelim. Huawei’nin öncelik vereceği alternatif uygulamalar Google’ın Haritalar, Google Drive ve Gmail hizmetlerinin yerini alacak. Huawei ve Honor’un CEO’su tarafından Hindistan’da yapılan açıklamaya göre firma bunların dışında ödemeler, mesajlaşma ve oyunculuk ile ilgili özgün uygulamaları da kullanıma sunacak.