Huawei hızlı şarj deneyi: 5 dakikada yüzde 50 pil kapasitesi

Huawei’nin hızlı şarj teknolojisi, 3000 mAh kapasiteli lityum iyon pili göz açıp kapayıncaya dek şarj ediyor

Akıllı telefon kullanırken zamanın nasıl geçtiğini unutup pilimiz bitene kadar oyun oynamamız mümkün. Sürükleyici yarış oyunları ve Candy Crush gibi yapımlar, cihaz markası gözetmeden pilimizi çabucak tüketir. Son çağrımızı bile yapamadan enerjisiz kalırız.

Enerjisini yitirmiş bir bataryanın yeniden dolması için 2 saat kadar beklememiz gerekebilir. Qualcomm’un geliştirdiği Quick Charge 2.0 ve Samsung Adaptive Charging gibi teknolojiler, 2000-3000 mAh kapasiteli bataryaların 2 saatten kısa sürede şarj olmasını sağlıyor. Örnek vermek gerekirse, Galaxy Note5 testlerimizde cihazın ortalama 1 saat 20 dakika içinde %100 pil kapasitesine ulaştığını görmüştük.

huawei-hizli-sarj-teknolojisi

Çinli teknoloji devi Huawei, Qualcomm ve Samsung’u kıskandıracak kadar hızlı bir şarj teknolojisi geliştirdi. Huawei’nin hızlı şarj teknolojisi, 3000 mAh kapasiteli bir bataryayı 5 dakika içinde %48 oranda dolduruyor. Aynı pilin tam dolması için 30 dakika gerektiği söyleniyor.

Bu sistemin, pillerin çabuk eskimesine yol açmadığı iddia ediliyor. Şimdiye dek geliştirilen hızlı şarj teknolojileri, lityum iyon bataryaların kısa sürede kapasite kaybetmesine ve yol açıyor.

Deneyde kullanılan şarj aleti, günlük kullanım için pratik sayılmayacak kadar büyük. Dolayısıyla, bu teknolojiye yakın zamanda sahip olmamız mümkün görünmüyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.