Nexus 6P, iPhone 6s Plus, Xperia Z5 Premium ve Galaxy Note 5 karşısında

Huawei Nexus 6P’nin teknik özelliklerini Apple iPhone 6s Plus, Sony Xperia Z5 Premium ve Samsung Galaxy Note 5 ile karşılaştırdık

Google’ın Android 6.0 Marshmallow işletim sistemli cihazı Nexus 6P‘nin ortaya çıkmasıyla birlikte, 2015 model dev ekranlı akıllı telefon listesi de iyice netleşti. Senenin sonuna doğru tanıtılması muhtemel bir iki model haricinde, yeni cihaz görmeyeceğiz.

Yılın üst düzey phablet kadrosu belirlendiğine göre, listeden birkaç örneği kenara çekip karşılaştırmazsak olmaz. Dün tanıtılan Nexus 6P’nin karşısına, 3D Touch’lı iPhone 6s Plus, dünyanın ilk 4K ekranlı akıllı telefonu Sony Xperia Z5 Premium ve Samsung Galaxy Note 5 gibi devleri getirdik.

huawei-nexus-6p-google-android

Ekran/gövde alanı oranlamasında en başarılı model Galaxy Note 5

Listede, Android işletim sistemli modellerin ekran ve gövde alanı oranlaması yönünden üstünlükleri görülüyor. Nexus 6P, iPhone 6s Plus ile aynı büyüklükte olmasına rağmen 5,7 inç 2K AMOLED ekran sunuyor. Cihaz, tablodaki en görkemli ekran/gövde oranına sahip olmasa da oldukça başarılı.

Nexus 6P Galaxy Note 5’in ardından en hafif ikinci phablet

Google’ın en yeni phablet modeli, karşılaştırmamızın en hafif ve en ince ikinci modeli. iPhone 6s Plus ile aynı kalınlıktaki cihaz, ondan ve Xperia Z5 Premium’dan daha hafif.

Google’ın dev ekranlı Android’inin güç sıkıntısı yok

Huawei Nexus 6P, Snapdragon 810 işlemciden güç alıyor. Galaxy Note 5’in Exynos 7422 mobil çipseti, Snapdragon 810’dan daha hızlı olmasıyla dikkat çekiyor. Apple A9’un bu iki yonga setinden geri kalmadığı hatta daha hızlı olduğu söyleniyor. Güç yönünden 4 cihaz da oldukça yeterli.

Nexus 6P’nin en büyük iddiası fotoğraf alanında

Nexus 6P, Sony imzalı 12 megapiksel CMOS sensörlü arka kamerasıyla 4K video çekebiliyor. F/2.0 diyaframlı lensle donatılan arka kamera, lazer yardımıyla odaklanıyor. iPhone 6s Plus’ın da aynı çözünürlükte bir Sony sensör içerdiğini görüyoruz. iPhone 6s Plus’ın fotoğraf kalitesini sergileyen görselleri daha önceden sizlerle paylaşmıştık.

Faz algılamalı otomatik odaklama sistemli 23 megapiksel arka kamerayla süslenen Xperia Z5 Premium, 12 megapikselden daha büyük fotoğraflar çekmek isteyenlere hitap ediyor. Galaxy Note 5’in 16 megapiksellik arka kamerası, 4K video çekmenin yanı sıra, optik stabilizasyon özelliğiyle sarsıntısız fotoğraflar yakalanmasını sağlıyor.

google-huawei-nexus-6p-teknik-ozellik

En büyük boyutlu selfie’leri Nexus 6P çekiyor

Karşılaştırmadaki tüm cihazların selfie kalitesi yönünden birbirlerine yakın olduklarını söyleyebiliriz. Eğer 5 megapikselden daha büyük özçekimlere ihtiyacınız varsa, tercihiniz 8 megapiksel ön kameralı Nexus 6P yönünde olmalı.

Yeni dev ekranlı Nexus’ta microSD desteği bulunmuyor

Dahili depolama, akıllı telefon kullanıcılarının tercihlerini yönlendiren faktörlerden biridir. Tıpkı iPhone 6s Plus ve Galaxy Note 5 gibi microSD desteği sunmayan Huawei Nexus 6P, 32 GB ve 64 GB dahili hafızalı iki versiyonuyla piyasaya çıkacak. MicroSD hafıza kartı kullanmak isteyenlerin tercihi Sony Xperia Z5 Premium olmalı.

Karşılaştırmamızdaki 4 cihaz arasında en güçlü batarya Nexus 6P’de

Google’ın ilk metal gövdeli akıllı telefonu, karşılaştırmamızdaki en büyük bataryaya sahip olmasıyla dikkat çekiyor. 3450 mAh kapasiteli piliyle güven veren Nexus 6P’nin Ekim ayının sonlarına doğru 40 ülkede satışa çıkması bekleniyor. Cihazın Türkiye’deki fiyatı ve çıkış tarihi henüz kesinleşmedi.

Her akıllı telefonun kendine has bir albenisi mevcut. Suya dayanıklı yapıda, 4K ekranlı Android isteyenler Xperia Z5 Premium’u rahatlıkla tercih edebilir. iOS’tan kopamayanların önündeki dev ekranlı tercih 3D Touch’lı iPhone 6s Plus’tan başkası olmayacaktır. Dijital kalemin ayrıcalığıysa şimdilik yalnızca Galaxy Note 5 ile yaşanabiliyor. Google Nexus 6P ise, yüksek batarya ömrünü hedefleyenlerin ve Android’in en güncel halini kullanmak isteyenlerin tercihi olacaktır.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.