Huawei Nexus teknik özellikleri açıkça göründü

Huawei ve Google işbirliği ile piyasaya çıkacak olan Huawei Nexus hangi özelliklerle gelecek? Yeni bir fotoğraf telefonun detaylarını ortaya çıkardı.

Nexus cihazlar her zaman farklı bir kitleye hitap etmiş, o kitledeki kullanıcılar için vazgeçilmez olmuşlardır. Her sene Google vizyonuyla birlikte tecrübeli bir markanın mühendisleri tarafından tasarlanan Nexus cihazlar, bu kez Huawei imzası taşıyacak. Uzun süredir söylentilere konu olan Huawei Nexus birkaç gün önce tasarım fotoğraflarının sızdırılmasıyla gündeme gelmişti ve telefonda USB Type-C bağlantı yuvası olduğu öğrenilmişti. Şimdi bu bilgiden çok daha fazlası, telefonun detaylı teknik özellikleri gün ışığına çıktı. Çin’in Twitter’ı olarak nitelendirilen Weibo’da paylaşılan fotoğraflardan biri, Huawei Nexus’un bootloader yani işletim sistemi yükleme ekranına aitti. Bu ekranda telefonun birçok teknik özellikleri açıkça okunabilir durumdaydı.

huawei-nexus-teknik-ozellikler

Qualcomm Snapdragon 810 tercih edilmiş

Birçok akıllı telefonunda kendi üretimi HiSilicon Kirin işlemcileri kullanan Huawei, Nexus cihazında Qualcomm Snapdragon 810 yongasetine yer vermiş. Piyasada kendini gösterdiği ilk günden beri “ısınma sorunları” ile tartışma konusu olan Snapdragon 810 yongasetinin bir Nexus cihazda kullanılacak olması ilgi çekici. Anlaşılan o ki artık bu yongasetinin müzmin sorunları ortadan kaldırılmış ya da ısınma sorunu büyük oranda dizginlenmiş. Telefonda kullanılan yongasetinin kod adı MSM8994 olarak görünüyor.

Huawei Nexus‘ta ayrıca 3GB RAM (LPDDR4) ve 64GB dahili depolama alanı bulunuyor. 4GB RAM’li akıllı telefonların hızla yaygınlaştığı son günlerde Huawei’nin Nexus cihazında 3GB RAM’e yer vermiş olması da bir başka ilginç durum. Anlaşılan o ki firma, 3GB RAM’in şu an için yeterli olduğuna karar kılmış.

Huawei Nexus hakkındaki bilgiler şimdilik bu kadar ama, bu telefon ile yakından ilgileniyoruz ve gelişmeleri sizlere aktaracağız. Akıllı telefon haberlerini seviyorsanız, gözünüz Cihaz.TV‘de olsun.