Instagram 3D Touch’ı Android platformuna taşıdı

Instagram Android uygulaması, iPhone 6s ve 6s Plus’ın ayrıcalıklı yönlerinden 3D Touch’ı taklit eden bir özelliğe kavuşmak üzere

Akıllı telefon dünyasında kullanışlı bir yenilik görüldüğünde, bu özelliğin kısa sürede tüm markalara yayıldığını görürüz. Nitekim Samsung Galaxy akıllı telefonlarda 7000 serisi alüminyum kullanılmasının hemen ardından, aynı malzemeyi iPhone 6s ve 6s Plus’ta görmüştük. Markaların birbirinden acımasızca arakladığı teknolojiler saymakla bitmez ama 2.5D kavisli cam, optik stabilizasyonlu arka kamera ve kablosuz şarj gibi inovatif özellikleri örnek gösterebiliriz.

iphone-6s-3d-touch

Mobil teknoloji sektöründe yeni teknolojilerin yayılma hızı bu denli yüksek olunca, 3D Touch gibi yenilikçi bir iOS arayüz etkileşiminin Android’de görülmesine garanti gözüyle bakıyorduk. 3D Touch, Android üreticilerinin donanımlarına yerleşmeden önce, uygulama geliştiricileri tarafından taklit edilmeye başlanıyor.

Dünyanın en sevilen sosyal paylaşım platformlarından Instagram, 3D Touch benzeri bir fonksiyonu Android platformuna kazandıran ilk örnek olmayı başardı. Uygulamanın henüz Türkiye’de yayımlanmayan 7.13.0 versiyonu, resimlerin üzerine basılı tutulduğunda tam büyüklükteki hallerinin görülmesini sağlıyor. Düğmelerin üzerinde parmakla gezildiğinde titreşim veren uygulama, 3D Touch etkisinin taklit edilmesi için hiçbir donanımın gerekmediğini ispatlıyor.

3d-touch-instagram-uygulamasiyla-android-e-geldi

İlk olarak Android Police okurlarından Aayush Ambawat’ın dikkatini çeken bu özelliğin diğer Android uygulamaları tarafından benimsenmesi an meselesi. Uygulamanın 7.13.0 sürümü henüz Google Play’de yayına girmedi fakat APK Mirror sitesine yüklenenen kurulum dosyasını indirerek deneyebilirsiniz. Peşinen uyaralım, bu APK’yı denemek cihazınızda sorunlara yol açabilir. Doğacak risklerden yalnızca siz sorumlusunuz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.