Focus by Firefox, iOS’a özel reklam ve içerik engelleyici yayında

Mozilla’nın yeni iOS uygulaması Focus by Firefox, Safari kullanıcılarının internette takip edilmelerini zorlaştırıyor ve reklamları engelliyor

Dünyaca ünlü internet tarayıcı geliştiricisi Mozilla, iOS 9 için özel olarak geliştirilen reklam ve içerik engelleyici uygulaması Focus by Firefox’u duyurdu. iOS App Store’da ücretsiz olarak yayına giren uygulama, sosyal medya, web istatistikleri ve reklam gösteriminde kullanılan web tracker’ların engellenmesini sağlıyor.

firefox-focus-ios-reklam-bloklayici-uygulamasi

İstenmeyen internet içeriklerinin engellenmesi için kullanılan Focus by Firefox, web sitelerinin font yükleme isteklerini sınırlıyor. Bu sayede mobil internet paketlerinin gereksiz harcanması önleniyor ve kısıtlı düzeyde performans artışı sağlanıyor.

firefox-focus-ios-reklam-bloklayici-uygulamasi-3

Mozilla’nın Safari için geliştirdiği reklam bloklayıcı, Windows, Mac, Android ve Linux’te Firefox tarayıcıyı tercih edenlere sunulan web tracker engelleme yeteneklerinin tümünü içeriyor.

Bu uygulamanın şimdilik Firefox’un iOS sürümüyle birlikte kullanılamadığını hatırlatalım. Mozilla yetkililerinin belirttiğine göre, Firefox’un iOS sürümü bir süre daha bu özelliklerden mahrum kalacak.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.