Intel, 72 çekirdekli süper bilgisayar işlemcisi geliştirdi

Intel Xeon Phi işlemci mimarisi temel alınarak geliştirilen 72 çekirdekli işlemci, süper bilgisayar kurmayı kolaylaştıracak

Intel, güçlü merkezi bilgisayarlara ve gelişmiş iş istasyonlarına ihtiyaç duyan kuruluşları hedefleyen 72 çekirdekli süper bilgisayar işlemcisini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

72 çekirdekli Knight’s Landing yongası, 2-8 arası çekirdeğe sahip işlemci tercih eden masaüstü bilgisayar kullanıcılarına abartı gelebilir. Zaten bu ürün kurumsal alana hitap ediyor. Yoğun işlem gerektiren 3D render, sinema kurgulama gibi ticari görevlerde ve pek çok bilimsel araştırmada bu tür yongalar içeren bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor.

XeonPhi-72-cekirdekli-super-bilgisayar-islemcisi

Intel’in Knight’s Landing kod isimli 72 çekirdekli süper bilgisayar işlemci çipi, dünyanın en güçlü bilgisayarı olarak bilinen Tianhe-2’de tercih edilen Xeon Phi mimarisini temel alıyor. Bu çipin maksimum 3 teraflop işlem performansına sahip olacağı söyleniyor.

Knight’s Landing’in çalışma prensibi, masaüstü CPU’lardan ziyade binlerce akış işlemcisi içeren modern grafik kartlarına benziyor. Yonganın üzerinde 16 MCDRAM yer alıyor. Bu bellek teknolojisi, DDR4’ten 5 kat fazla bant genişliği sunarken GDDR5 yongalarından daha yoğun ve daha tasarruflu.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.