NVIDIA’nın sanal gerçeklik gözlüğü 2018 yılında çıkacak

NVIDIA’nın sanal gerçeklik teknolojileri alanında boş durmadığı ortaya çıktı

Sanal gerçeklik teknolojisi, 80’li yılların bilim kurgu filmlerinde ve dizilerinde bolca kullanılan bir unsurdu. Örneğin Star Trek hayranları, Atılgan mürettebatının holodeck maceralarını ömür boyu unutamayacaklar.

Kullanıcıyı sarmalayan görsel ve işitsel deneyim, Oculus Rift projesiyle gerçekliğe hiç olmadığı kadar yaklaştı. Oculus Rift hala tam olarak son tüketiciye hazır bir ürün değilken, Google Cardboard, Samsung Gear VR ve HTC Vive gibi sistemler oyuncuları ve sinema tutkunlarını heveslendiriyor.

NE-LFD-HMD-NVIDIA-sanal-gerceklik

Dijital grafik teknolojisinin her alanında söz sahibi olan NVIDIA ise birbiri ardına tanıtılan sanal gerçeklik aygıtları karşısında sessizliğini koruyor. Bununla birlikte, şirketin sanal gerçeklik gözlüğü sektöründen uzak kalacağını sanmamalısınız. NVIDIA, ABD’nin Stanford Üniversitesi’yle ortak bir sanal gerçeklik platformu hazırlıyor.

Şimdiye dek tanıtılan tüm sanal gözlükler, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi yan etkilere sahipler. NVIDIA’nın bu yan etkiyi gidermeden sektöre girme niyeti yok. Stanford araştırmacılarıyla ortaklaşa geliştirilen sanal gerçeklik teknolojisi, kullanıcıda yan etki oluşturmayan NE-LF prensibini temel alacak.

Nvidia-NE-LFD-sanal-gerceklik

NE-LF (Near Eye Light Field), görüntünün göze yakın mesafedeki ışık alanıyla sunulması olarak özetlenebilir. NVIDIA’nın NE-LF sistemi, üst üste yerleştirilen iki şeffaf ekran içeriyor. Kullanıcının odaklanacağı detaylar ön panelde sergileniyor ve odak dışında kalan bölgeler arka plandaki ikinci ekranda yer alıyor. Bu sayede gerçek alan derinliği hissi oluşturulduğu ve mide bulantılarının önüne geçildiği iddia ediliyor.

NVIDIA’nın çift ekranlı gözlüğü şimdilik prototip aşamasında ve oldukça düşük çözünürlükte. Her göz için ortalama 640 x 800 piksel çözünürlük sunan sistem, daha yüksek görüntü kalitesi sunan sürümüyle 2018 yılında piyasaya sürülecek.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.