iOS 9’un getireceği 10 yenilik!

iOS 9’un içerdiği yenilikler nelerdir? Hangi cihazlara gelecek? Çıkış tarihi ne zaman?

Apple‘ın 2015 yılı için hazırladığı iOS güncellemesinin resmi olarak tanıtılmasına tam 1 gün kaldı. Tim Cook ve ekibinin iPhone 6s ile birlikte duyuracakları işletim sistemine ilişkin iddiaları, söylentileri ve açıklamaları bir arada toparlamak için bundan daha iyi bir zaman bulunamazdı.

iOS 9 hangi cihazlarda kullanılabilecek?

iphone-6s-tanitim-tarihi-2015

iOS 8, şimdiye dek görülen en büyük iOS güncellemesi olarak kayıtlara geçmişti. iPhone 4 ve önceki sürümleri atıl hale getiren işletim sistemi, birçok kullanıcıyı üzmüştü. iOS 9‘un bu denli kapsamlı ve zorlayıcı bir içeriğe sahip olmayacağı söyleniyor.

iPhone 4s, iPad 2 ve iPad mini alt sınır olmak üzere, tüm güncel Apple mobil ürünlerinin güncellemeden yararlanabilecekleri söyleniyor. Cihazınızda Apple A5 veya daha yeni bir işlemci bulunuyorsa, gönlünüzü ferah tutun.

iOS 9 ne zaman yayımlanacak?

iphone-6s-lansman-800

iOS sürümleri, uzun süren Beta aşamalarının ardından her yılın son çeyreğinde yayına girerler. iOS 7, 18 Eylül 2013’te piyasaya çıkmıştı. iOS 8 ise, 20 Eylül 2014’te indirilebilir hale gelmişti. Dolayısıyla, iOS 9’un da Eylül‘ün ortalarında yayımlanacağını iddia etmemizde sakınca yok.

iOS 9 ne gibi yenilikler getirecek?

iphone-6-plus-kamera-hatasi-2

Apple’ın en yeni mobil işletim sisteminden yararlanabilen cihazları ve güncellemenin tahmini çıkış tarihini değerlendirmemizin ardından, paketin içeriğine gönül rahatlığıyla değinebiliriz.

Apple iOS 9 hakkında şu ana dek edindiğimiz bilgiler aşağıdaki gibi sıralanıyor.

  • Düşük güç moduyla 2 saate kadar fazla batarya süresi.
  • Bölünmüş ekran özelliği, aynı anda 2 uygulamayı birden yönetmeyi sağlayacak. Uygulama sınırlaması bulunmayan “gerçek” bölünmüş ekran için, 2 GB RAM ve Apple A8x işlemciye ihtiyaç duyuluyor. iPad Air 2 haricindeki iOS cihazların sadece birkaç Apple uygulamasını bu şekilde kullanabilecekleri söyleniyor.
  • Yenilenen Apple Maps, uçak ve toplu taşıma araçlarının kalkış ve varış konumları arasındaki güzergahını hesaplayıp yolculuk süresini tahmin edecek.
  • Klavye’ye eklenen touchpad özelliği, dijital tuşların üzerinde parmağımızı gezdirerek metin içinde farklı satırlara atlamamızı sağlayacak.
  • Klavye’nin shift tuşu daha anlaşılır bir tasarıma kavuşuyor. Farkında olmadan büyük harflerle dolu mesajlar atmayacağız.
  • iOS 9 güncelleme paketi, yalnızca sisteme uygun özellikleri yükleyecek. Örneğin, 64-bit Apple iPad 2’lerin hafızaları, 32-bit iOS 9 uygulamalarıyla doldurulmayacak.
  • Not alma uygulaması yenileniyor. Notlara bağlantı ekleme, görsel ilintileme, liste oluşturma ve el yazısı yazma gibi fonksiyonlar eskiye göre hızlanacak.
  • Spotlight Search, arama başlıklarını derinlemesiye incelemeye yarayacak. Oyun skorları ve videolar gibi detaylar, Spotlight Search seçeneğiyle kolayca bulunacak.
  • Siri‘yle konuşurkan daha rahat ve “insansı” cümleler kurabileceğiz. (Örn: “Bu şarkıyı kim söylüyor?”, “Sanatçı kaç yaşında?” gibi)
  • iOS 9 bütün bunlara ek olarak, birazcık daha yüksek performans vaat ediyor.

iOS 8’in de çeşitli performans vaatleriyle geldiğini hatırlatalım. Fakat yalnızca üst düzey iPhone ve iPad’lerin hızlandıklarına şahit olmuştuk. Bu nedenle, iOS 9’un iPhone 5s, 6, 6 Plus ve iPad Air 2 gibi cihazlara ilaç gibi geleceğinden şüphe duymayın. Fakat, iPhone 4s gibi yıllanmış modellerin iOS 9 sayesinde mucizeler yaratmalarını beklememeliyiz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.