iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ın muhtemel özellikleri

Apple, yeni akıllı telefonlarını hangi özelliklerle tanıtacak? iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ın bilinen tüm özelliklerini bu yazımızda topladık.

Apple‘ın sabırsızlıkla beklenen tanıtım etkinliğine artık sadece saatler kaldı. Takvimler 09.09.2015 tarihini gösteriyor ve bugün içerisinde iPhone 6S / iPhone 6S Plus ikilisinin tanıtılacağına artık kesin gözüyle bakılıyor. Peki bugüne kadar birçok haberde sızıntı bilgiler ve dedikodularla gündeme gelen ikilinin muhtemel özelliklerini biliyor musunuz? Bu yazımızda, resmi olmayan bilgilere göre iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ın muhtemel özelliklerine değineceğiz.

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ekran özellikleri

Apple’ın yeni iPhone modellerinde ekran boyutu konusunda bir değişiklik yapmayacağı düşünülüyor ama en taze söylentiler bu telefonlarda daha yüksek çözünürlük ve eşsiz 3D Touch teknolojisiinin bulunacağı yönünde. Techradar‘ın verdiği bilgilere göre iPhone 6S‘in ekranında 1125 x 2000 piksel çözünürlük olacak. Bu çözünürlük sayesinde ekranda 488ppi piksel sıklığına ulaşılacak.

iphone-6s-3d-touch

iPhone 6S Plus‘ta ise çözünürlük 1242 x 2208 piksel olacak. Apple, 5,5 inç ekranla gelmesi beklenen yeni dev akıllı telefonunda 446ppi piksel sıklığı sunacak. iPhone 6‘da 326ppi, iPhone 6 Plus‘ta ise 401ppi olan piksel sıklığı epey artacak. Apple bu doğrultuda işi fazla abartmadan ekran çözünürlüğünü yükseltmiş olacak. 3D Touch teknolojisinin ise ekran üzerinde derinlik ve çıkıntı hissi yaratan dokunuşlar sağlayacağı iddia ediliyor. Bu teknoloji hakkındaki önceki haberimize bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus donanım özellikleri

Apple’ın yeni akıllı telefonlarında Apple A9 işlemci kullanacağını tahmin etmek çok zor değil. Her zaman olduğu gibi daha yüksek performans ve daha yüksek işlem gücü vaat eden A9 işlemciler, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’a en akıcı kullanım tecrübesini sağlayacak. İddialara göre Apple A9 işlemciler 2GHz civarında frekans hızına sahip olacak.

apple-a9-islemci

Yeni iPhone’larda 2GB RAM olacağı da söylentiler arasında. Eğer bu bilgi doğruysa, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ikilisinin çok daha iyi çoklu işlem yeteneklerine sahip olacağını tahmin ediyoruz. iOS oldukça hafif bir işletim sistemi ama uygulamaların bellek ihtiyacı giderek artıyor. 2GB RAM’e kimsenin hayır demeyeceğine eminiz.

İşin ilginç kısmı, yeni iPhone’ların pilleri hakkında iddialı söylentiler bulunmuyor. Bazı dedikodulara göre Apple’ın daha büyük pil kullanmaya niyeti yok, hatta firma pil kapasitelerini %5 civarında küçültmeyi planlıyor. Eğer yeni iPhone modellerinde daha büyük ve güçlü pillere yer verilmezse, yine günün yarısında şarj aletinin yolunu gözleyen akıllı telefonlar görmeye hazır olun.

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus kamera özellikleri

Yeni iPhone’lar hakkındaki en güçlü iddialardan biri, 12MP‘lik arka kamera. Uzun süredir 8MP arka kamera ile karşımıza çıkan iPhone modelleri, bu kez çıtayı biraz daha yükseltebilir. Apple, daha net ve daha hızlı fotoğraflar çeken akıllı telefonlar üretme konusunda kararlı görünüyor. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın çekim kalitesi konusundaki başarılarını gördükten sonra iPhone 6S ve iPhone 6S Plus için kesinlikle çok ümitliyiz.

iphone-6s-rose-gold-gul-altin-

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus tasarım özellikleri

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus‘ın yeni “Gül Altın” renk seçeneğiyle piyasaya çıkacağı iddia ediliyor. Hatta bu iddia, sızıntı fotoğraflarla destekleniyor. Yeni iPhone’larda bazı GSM operatörlerine özel opsiyonla dahili SIM kart olabileceği düşünülüyor. Ayrıca iPhone 6 Plus piyasaya çıktıktan sonra yaşanan “Bükülme” krizine bu kez mahal verilmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. İddialar doğruysa Apple, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerinde daha sert yapıdaki 7000 serisi alüminyum gövde materyalini kullanacak.

Şimdilik iPhone 6S ve iPhone 6S Plus hakkında bildiklerimiz bunlardan ibaret ama, günün ilerleyen saatlerinde Apple’dan resmi açıklama geldiğinde her şey netleşecek. Eğer yeni iPhone’ları merak ediyorsanız gözünüz Cihaz.TV‘de olsun.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.