iOS uygulamaları, Android’den daha fazla güvenlik açığı içeriyor

İOS uygulamalarının Android’deki benzerlerinden daha fazla güvenlik açığı içerdiği ortaya çıktı

iOS, teknoloji dünyasının en çok tercih edilen platformlarından biri. Apple‘ın reklam ve halkla ilişkiler alanındaki başarılı manevraları, bu işletim sistemini taşıyan ürünlerin satış rekorları kırmalarını sağlıyor. Kolay kullanılan ve milyonlarca uygulamayla zenginleşen iOS cihazlar, eşine zor rastlanır düzeyde garanti ve teknik yardımla destekleniyor.

Apple’ın mobil ekosistemi, kullanıcılar arasındaki karizmasını her yeni nesil iPhone, iPad ve iPod Touch ile iyice pekiştiriyor. İşletim sistemi güncellemesi yönünden ihmal edilmeyen iOS, son tüketici gözüyle adeta mükemmel. Fakat, bu platformun üzücü bir yönü özenle gizleniyor. Apple yetkililerinin hiçbir açıklamasında, iOS uygulamalarındaki güvenlik sorunlarına değinildiğini göremezsiniz.

facebook-ios

App Store‘da yer alan uygulamaların Apple’ın sıkı gözetiminde olduğu ve zararlı olanların ayıklandığı her zaman dile getirilir. Fakat Checkmarx ve AppSec Labs yetkilileri, şirketin gözetimine rağmenpek çok uygulamada önemli güvenlik açıkları görüldüğünü belirtiyor. Uygulamaların güvenliği tehdit etmesi için trojan veya worm içermesinin gerekmediğini vurgulayan yazılımcılar, kişisel bilgilerin şifrelenmemesinin bile büyük kayıplar yarattığını söylüyor.

Checkmarx ve AppSec Labs ortak araştırmasında, iOS ve Android uygulamalarının içerdikleri açıkların tehlike öncelikleri karşılaştırılıyor. Çalışmaya göre, iOS uygulamalarında görülen açıkların %40‘ı kritik düzeyde. Android yapımlarında görülen tehditlerin %36‘sının kritik tehlike yarattığı söyleniyor.

iOS-9-yuklenme-oranlari

iOS yapımlarının en yaygın güvenlik açığı, tehditlerin %27’sini oluşturan kullanıcı bilgisi sızıntıları. Kimlik belirleme ve kullanıcı tanıma sorunları da açıkların %23’ünü kapsıyor. Bunlar haricinde, kriptolama hataları, uygulama kullanım verisi sızıntıları ve teknik bilgilerin açık paylaşımı gibi pek çok tehdidin sıkça görüldüğü söyleniyor.

Araştırmaya göre, App Store’da yer alan uygulamalardaki ortalama güvenlik tehdidi miktarı, Google Play’dekilerden daha fazla. iOS’un korkutucu istatistikleri, Android’in mükemmel bir güvenliğe sahip olduğu anlamına gelmiyor. İki platformdaki uygulamalar tek bir başlıkta incelenince, her yapımda ortalama 9 tehdide rastlamak mümkün.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.