NVIDIA Jetson TX1, kredi kartından küçük süper bilgisayar

NVIDIA Jetson TX1, şimdiye dek mucilere sunulan en güçlü mikro bilgisayar

NVIDIA, oyuncuların baş tacı ettiği grafik işlemci üreticilerinden biri. Oyuncuların yanı sıra, yüksek işlem gücüne ihtiyaç duyan profesyonellere de hitap eden şirket, şimdilerde kafayı mobil çipsetlere ve öğrenebilen makinelere taktı.

nvidia-jetson-tx1-1-teraflop-mikro-bilgisayar-3

NVIDIA’nın en yeni ürünü Jetson TX1, kredi kartı boyutlarında olmasına rağmen yüksek güç sunan ve yapay zeka uygulamalarında yetenekli bir mikro bilgisayar. Şirket bu çipsetle, yapay zeka, yapay sinir ağı ve makine öğrenmesi gibi çalışmalara güç vermeyi hedefliyor.

nvidia-jetson-tx1-1-teraflop-mikro-bilgisayar

Sürücüsüz araç ve diğer otonom sistemleri desteklemek üzere geliştirilen NVIDIA Jetson TX1 mikro bilgisayar, CUDA desteği sunan 1 Teraflop işlem gücünde 256 çekirdekli Maxwell GPU içeriyor. Yani bu minicik çipset, yaklaşık 15 sene öncesinin süper bilgisayarlarıyla aynı güçte.

nvidia-jetson-tx1-1-teraflop-mikro-bilgisayar-2

NVIDIA Jetson TX1, güçlü GPU’sunu 64-bit ARM Cortex-A57 CPU çekirdekleriyle destekliyor. 4 GB LPDDR4 RAM içeren mikro bilgisayar, 16 GB dahili hafızaya, 4K video işleme yeteneğine ve saniyede 1400 megapiksel kamera akışı desteğine sahip. 802.11ac teknolojisiyle kablosuz internete bağlanan çipset, 50 x 87 mm boyutlarıyla pek çok mucidin hayallerini süsleyecek.

nvidia-jetson-tx1-1-teraflop-mikro-bilgisayar-4

NVIDIA Jetson TX1 geliştirici kiti, yarından itibaren 599 dolar fiyatla ABD’de satışa çıkacak. Mikro bilgisayarın resmi satışıysa 2016 yılının ilk yarısına kadar sarkacak. 1 Teraflop’luk çipsetin 2016 yılında 299 dolar fiyatla satılacağı söyleniyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.