iPad Pro tanıtıldı! 12,9 inç’lik tabletin özelliklerine göz atalım

iPad Pro, 12,9 inç’lik dev ekranıyla şimdiye dek üretilen en büyük Apple tablet olarak kayıtlara geçti.

Apple, dizüstü bilgisayar ve tablet form faktörlerini bir araya getiren dev tabletini sonunda tanıttı. Şimdiye dek geliştirilen en büyük ekranlı iOS ürünü iPad Pro, her yönden 2015 model MacBook’a ciddi bir rakip konumunda.

Microsoft‘un piyasaya bir türlü sevdiremediği Windows 8.1 işletim sistemli Surface tabletlere benzer bir konsepte sahip olduğunu gördüğümüz yeni iPad, yenilenen ekranıyla, akıllı klavyesiyle ve dijital kalemiyle karşımıza çıktı.

Gelin, cihazın teknik özelliklerine, aksesuarlarına, fiyatına ve çıkış tarihine göz atalım:

12,9 inç‘lik iPad Pro’nun ekran alanı, neredeyse iPad Air 2’nin tüm gövdesi kadar geniş.

ipad-pro-ekran-boyu

Cihazın LCD TFT ekranı, 2732 x 2048 çözünürlük sergiliyor. iPad Pro ekranının kenar uzunlukları, serinin diğer ürünlerinde olduğu gibi 4:3 oranında.

ipad-pro-ekran-paneli

Phil Schiller, ekranın büyüklüğünün dizüstü bilgisayarlara rakip olduğunu belirtiyor. iPad Pro’nun yazılımsal klavyesinin boyut olarak ultrabook klavyelerine eşdeğer olduğunu da belirtelim.

ipad-pro-tanitimi-tim-cook

Cihazın dikey görünümü, dev boyutu yüzünden birazcık garip gelebilir. Bununla birlikte, dijital belgeleri görmenin daha uygun bir yönteminin bulunmadığını da kabul etmeliyiz.

ipad-pro-dikey-kullanim

iPad Pro’nun merkezinde, üçüncü jenerasyon Apple A9X çipset yer alıyor. 64-bit işlemciye eşlik eden RAM miktarı resmi olarak açıklanmıyor. Bununla birlikte, cihazın bellek kapasitesinin iPad Air 2’de görüldüğü gibi 2 GB ile sınırlı kalacağına garanti gözüyle bakıyoruz. 150 Mbps 4G LTE modem tercihiyle gelen cihaz, 8 megapiksel büyüklüğünde fotoğraf çekebilecek.

ipad-pro-teknik-ozellikler

iPad Pro’nun kalınlığı, iPad Air 2’den birazcık daha fazla. Şimdiye dek en çok ilgi gören tabletler arasına katılan iPad Air 2, 6,1 mm kalınlığıyla tek ortalı bir defter tutuyormuş hissi yaşatıyordu. iPad Pro’nun 6,9 mm kalınlıktaki gövdesi daha etli ve daha ağır. Cihazın aksesuar takılmamış haliyle 712 gram ağırlıkta olduğu açıklandı.

ipad-pro-ipad-air-2-kalinlik

Apple’ın şimdiye dek ürettiği en büyük tabletin rahat kullanılabilmesi için iki farklı aksesuar tasarlandı. Apple Pencil, şirketin tarihindeki ilk dijital kalem olarak zihinlere kazınacak. Basınç hassasiyetinin yanı sıra, tutuş eğimi ve hızlı sürükleme algılayabilen aksesuar, iPad Pro’nun profesyonel çizimlerde bile kullanılmasını sağlayacak.

ipad-pro-apple-pencil-smart-keyboard

Apple Pencil’e eşlik eden iknci aksesuarın Smart Keyboard isimli bir kılıf/klavye aparatı olduğunu görüyoruz. iPad Pro’nun hemen altındaki mıknatıslı girişe bağlanan klavyenin Microsoft Surface ürünlerindeki klavyeye benzerliği dikkat çekiyor.

ipad-pro-microsoft-officeApple iPad Pro’nun aksesuarlarıyla birleşmiş halinin Microsoft Surface’e benzerliğinden yeterince dem vurduk. Fakat, bu durumun Microsoft’u gücendirdiğini sanmayın. 12,9 inç’lik dev tablet Office yazılımıyla tam uyum sağlıyor. iOS 9’un bölünmüş ekran özelliğiyle, Excel ve Word uygulamaları aynı anda yan yana açılabiliyor.

ipad-pro-batarya-omru

Yeni iPad’in büyük gövdesi, pil ömrünün hayranlık verici ölçüde kalmasını sağlıyor. Cihazın bataryası, gelişmiş Apple A9X işlemci ve 12,9 inç Retina ekrana rağmen, 10 saat kullanım sunuyor.

ipad-pro-fiyat

 

iPad Pro’nun teknik özellikleri, ekran kalitesi ve batarya ömrü hakkında söylenenler oldukça etkileyiciydi. Fakat, bu gelişmiş ürünün fiyatının da bir o denli etkileyici olacağından şüpheniz olmasın. Tabletin 32 GB’lık modeli 799 $ ve 128 GB’lık üst düzey 4G LTE’li modeliyse 1079 $ fiyatla satışa sunulacak.

ipad-pro-klavye-pencil-fiyat

iPad Pro’nun aksesuarlarının da ucuza temin edilemeyeceğini söyleyebilliriz. Smart Keyboard 169 $ fiyat etiketi taşırken, Apple dijital kalemin 99 $’a satılacağı ilan ediliyor.

iOS 9 işletim sistemli iPad Pro ve kullanışlı yardımcı aksesuarları Kasım ayından itibaren satışa sunulacak.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.