iPhone 6S ve iPhone 6S Plus hakkında her şey

Apple’ın merakla beklenen yeni iPhone’ları nihayet resmi olarak tanıtıldı. iPhone 6S ve iPhone 6S Plus hangi özelliklere sahipmiş gelin birlikte göz atalım.

Apple bugün San Francisco’da gerçekleştirdiği “Hey Siri” etkinliğiyle iPhone 6S ve iPhone 6S plus akıllı telefonlarını tanıttı. Etkinlikte yeni Apple Watch OS işletim sistemi, iPad Pro ve yeni Apple TV‘nin ardından sahneye çıkan ikili şüphesiz ki etkinliğin en çok dikkat çeken cihazları oldu.

Söylentilerde bahsedildiği gibi 3D Touch teknolojisiyle gelen iPhone 6S ve iPhone 6S Plus, “Peek and Pop” adı verilen yeni yazılımsal teknolojiyle bambaşka bir kullanım tecrübesi vaat ediyor. İçeriklere dokunuşlarınızla ön izleme yapabildiğiniz yeni iPhone’ların ekranı mobil cihazlar dünyasında bir ilk olarak nitelendiriliyor. Apple’ın yeni ikilisinde ayrıca yeni nesil Touch ID parmak izi okuyucu bulunuyor. Yeni nesil Touch ID sensörü diğer iPhone’lardaki parmak izi sensörlerine göre iki kat daha hızlı çalışıyor. Yeni iPhone’lar tabii ki iOS 9 işletim sistemiyle geliyor.

iphone-6s-3d-touch

Apple A9 işlemci ile neredeyse iki kat daha yüksek performans

İkisi de Apple A9 işlemciyle çalışan yeni iPhone’lar, gömülü M9 hareket işlemcisi ile her türlü aktivitenizi yakından takip ediyor. Apple A9 işlemci, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta bulunan Apple A8 işlemciye oranla %70 daha yüksek işlem gücü ve %90 daha yüksek grafik işleme performansı sunuyor.

4K video çekim imkanı iPhone’lara geldi

12MP arka kamerayla donatılmış olan iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ikilisi, 4K video kaydedebiliyor. Yeni nesil arka kamera, önceki teknolojiye göre %50 daha fazla piksel kaydediyor. 5MP FaceTime ön kameraya sahip olan yeni iPhone’lar, özçekim esnasında ekran parlaklığını artırarak yüzünüze doğal bir ışıltı kazandırıyor. Apple bu teknolojiye Retina Flash adını veriyor.

iphone-6s-kamera-cihaztv

Bükülmeye dayanıklı alüminyum gövde

9. nesil iPhone’lar Series 7000 alüminyum gövde materyaline ve yeni Gül Altın renk seçeneğine sahip. Bükülmelere karşı daha dayanıklı yapıda olan gövde, Apple’ın geçtiğimiz sene yaşadığı “Bendgate” krizinden ders çıkardığını gösteriyor. Tasarım açısından iPhone 6S ve iPhone 6S Plus, yeni renk seçenekleri dışında iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın aynısı gibi görünüyor.

iphone-6s-plus-rose-gold-gul-altin-cihaztv

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus fiyatları

Apple, iPhone 6S‘in fiyatını iki yıllık kontratla 199/299/399$ (16/64/128GB) olarak belirledi. iPhone 6S Plus’ın kontratlı fiyatlarıysa aynı depolama alanı sırasıyla 299/399/499$ şeklinde sıralandı.Yeni iPhone’ların ülkemizde hangi fiyatlarla satılacağını net olarak tahmin etmek mümkün değil ama dolar kurunun ve vergilerin seviyesi düşünüldüğünde tahminimiz iPhone 6’nın 3000TL‘den ucuz olmayacağı yönünde. Konu hakkındaki gelişmeler için gözünüz Cihaz.TV’de olsun.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.