iPhone 11 hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler

iPhone 11 hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler

iPhone 11 hangi özelliklerle, hangi tarihte ve hangi fiyatla gelecek? Telefonun kaç farklı türü olacak? Cihaz hakkında bilinen her şey bu haberde.

iPhone 11’in çıkış tarihi muhtemelen 2019’un Eylül’ünde olacak, ancak Apple’ın aylar öncesinden birkaç iPhone 2019 konseptini önceden test ettiği söyleniyor. Bu haberde paylaşacağımız pek çok iPhone 11 sızıntısı var ve aktarılan bilgiler yeni iPhone’un büyük ses getireceğini şimdiden kanıtlar nitelikte.

2017 yılının sonunda yeniden tasarlanan iPhone X göz önünde bulundurulduğunda, iPhone 11 kökten değişimlerle gelmeyebilir. Apple’ın yeni iPhone modelinde özellikle kamera tarafında büyük gelişme kaydedeceği düşünülüyor. İddialar 2019 model iPhone‘ların nispeten makul fiyatlarla satılacağı yönünde. Çünkü Apple cephesinde satış tarafında işler pek de iyi gitmiyor.

iPhone 11 hangi tarihte çıkacak?

Önceki iPhone tanıtım etkinliklerine bakılacak olursa, Apple’ın yeni iPhone modelini 10 Eylül 2019 tarihinde tanıtması bekleniyor. Bugüne kadar Apple bizi bu konuda hiç şaşırtmadı, bu kez de şaşırtacağını sanmıyoruz.

iPhone 11 hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler

Apple kaç tane yeni iPhone modeli tanıtacak?

Önceki iPhone tanıtımında Apple, iPhone XS, XS Max ve XR olmak üzere üç farklı modelle karşımıza çıkmıştı. Tahminler yine bir üçleme göreceğimiz yönünde. Yeni iPhone’un adı yine X mi içerecek, yoksa 11 mi olacak bunu tahmin etmek ise şimdilik imkansız.

Apple yeni iPhone’da nasıl bir kamera dizilimi sunacak?

Apple, iPhone 7 Plus ile tek ana kamera ısrarını bırakmış, çift arka kamera dizilimiyle sıradışı bir iPhone deneyimi sunmuştu. Çift arka kamera sayesinde yeni nesil iPhone’lar hem daha başarılı yakınlaştırma yapabiliyor hem de çok başarılı bir şekilde alan derinliği efekti verebiliyor.

iPhone 11 hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler
iPhone 11’e ait olduğu iddia edilen metal iskelet

Bu kez kamera konusunda çıtanın biraz daha yükseltileceği iddia ediliyor. Söylentiler doğruysa Apple’ın yeni iPhone modelinde özellikle Plus ya da Max olarak adlandırılan büyük boyutlu varyantlarında üç arka kamera lensi olacağı iddia ediliyor.

2019 model iPhone’ların ekranları hangi boyutta olacak?

Küçük ekranlı akıllı telefon üretiminden vazgeçme niyeti olmayan Apple’ın yine tek elle kullanılabilecek boyutta iPhone’lar üreteceğine kesin gözüyle bakılıyor. Buna ek olarak yine “Max” ad ekiyle karşımıza çıkacak büyük ekranlı yeni iPhone’ları da çok büyük ihtimalle göreceğiz. İddialar iPhone 11’in 5,8 inç ekranla geleceği yönünde. Telefonun iPhone XS ile yaklaşık olarak aynı boyutlarda olacağı, sadece çerçevelerinin daha ince olacağı iddia ediliyor. iPhone 11 Max ekran boyutu hakkındaysa şimdilik güçlü bir iddia bulunmuyor. Bir başka ekran iddiası ise, Apple’ın yeni “R” ad ekli modelinde yine LCD ekran kullanacağı yönünde. Üst düzey yeni iPhone modellerinde tıpkı XS ve XS Max gibi OLED ekran kullanılacağı düşünülüyor.

2019 iPhone’ların pil kapasiteleri ne seviyede olacak?

iPhone tahminleri konusunda son derece başarılı bir geçmişe sahip olan Ming-Chi Kuo, iPhone 11 modellerinin daha büyük pil kapasiteleriyle karşımıza çıkacağına kesin gözüyle bakıyor. Kuo’nun iddiasına göre Apple, yeni iPhone’un klasik boyutlu modelinde %20 ila %25, Max modelinde %10 ila %15, R ad ekli modelindeyse %5 civarında daha büyük batarya kullanacak. Bu da daha uzun pil ömrüne sahip iPhone’lar göreceğimiz anlamına geliyor.

iPhone 11’in donanım tarafında hangi yenilikleri göreceğiz?

Eğer 5G teknolojisini bekleyenlerdenseniz, yeni iPhone’larda bu teknoloji için pek umutlanmayın. Çünkü neredeyse tüm tahminler Apple’ın 2019 model iPhone’larında 5G olmayacağı yönünde. Ancak firmanın Apple A13 yongasetiyle performansta sınırları yeniden zorlayacağını tahmin etmek hiç zor değil. Şu an piyasadaki en hızlı akıllı telefonlar arasında yer alan iPhone XS ve XS Max’ın Apple A12 ile bu kadar yüksek performans gösterdiğini düşünürsek, iPhone 11’in tam bir performans canavarı olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Tüm bu bilgilerin sızıntı ve dedikodulardan ibaret olduğunu tekrar hatırlatarak haberimizi sonlandırıyoruz. Eğer Apple’ın yeni iPhone’larını merak ediyorsanız bu yılın Eylül ayında gözünüz sitemizde olsun.