iPhone XR 2019 Yılının En Çok Satılan Akıllı Telefonu Oldu

Türkiye’de yüksek fiyatlar nedeniyle en çok satılan telefon olamasa da, iPhone XR 2019 yılının en çok satılan akıllı telefonu oldu.

Apple’ın iPhone X ailesindeki en ekonomik model olan iPhone XR 2019 yılına damga vurdu. Counterpoint tarafından yapılan araştırmaya göre dünya akıllı telefon pazarındaki satışların %3’ünü tek başına elinde tutan iPhone XR’nin başarısı dikkat çekti. 2019’un önceki çeyreklerinde de zirveyi elinde tutan iPhone XR bir efsane olma yolunda ilerliyor.

İlginizi çekebilir: PUBG Mobile Benzeri Alternatif Mobil Oyunlar

Ülkemizde yüksek dolar kuru ve yüksek vergiler yüzünden pek de ekonomik olmayan iPhone XR’nin şu anki fiyatı 6000 TL civarında seyrediyor. Sunduğu özelliklere bakıldığında piyasadaki birçok akıllı telefon modelinden daha düşük donanımda olduğu görünüyor olsa da iOS ve Apple farkı bu başarının altında yatan temel nedenler. iPhone XS ve iPhone XS Max’tan farklı olarak tek arka kameraya, OLED değil IPS ekrana ve biraz daha farklı bir gövde materyaline sahip olan iPhone XR şu an ABD’de 599 $‘dan başlayan fiyatlarla satılıyor.

ABD’de yaşayan asgari ücretli biri için 82 saatlik çalışma süresi (yaklaşık 10 iş günü) karşılığında satın alınabilen iPhone XR’yi Türkiye’de asgari ücretle satın almak için yaklaşık 350 saat (yaklaşık 44 iş günü) çalışmak gerekiyor. Bu küçük hesaplama da iPhone XR’nin neden dünyada Türkiye’ye oranla çok daha fazla satıldığını açıkça gösteriyor.