Giyilebilir cihazlar, Kaspersky Lab ve WISeKey ortaklığıyla korunacak

Kaspersky Lab ve WISeKey’in ortaklığı, mobil ve temassız ödemelerde kullanımı artan giyilebilir cihazların güvenliğini güçlendirmeyi hedefliyor

Akıllı saatler, egzersiz takip cihazları ve ödeme bilekliklerinin 2020 yılında, yılda 500 milyar dolar tutarına karşılık gelecek şekilde 5 mobil ödeme işleminden 1’ini gerçekleştirmesi bekleniyor. Bu nedenle WISeKey ve Kaspersky Lab, bu cihazların siber saldırılar için değeri artan bir hedef olmasının kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. Bu iki şirket, kimlik denetimi ve veri şifrelemeyi yeni giyilebilir cihazlara derinlemesine entegre edecek ve finansal verileri güvenli bir şekilde iletmelerini ve değiştirmelerini sağlayacak teknolojiyi geliştirmekte olduklarını duyurdular.

Nesnelerin İnterneti olarak bilinen cihazlar arasında etkileşim, iş ve tüketici ortamını değiştirmeye hazırlanıyor. Sadece bağlanabilir cihaz pazarının bir yıl içinde %35 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor**. Bununla birlikte birçok bağlantılı cihaz ve alıp verdikleri veriler endişe verici boyutlarda korumasız ve bu durum her geçen gün daha fazlası ödemelerde kullanıldıkça ciddiyetini artırmakta.

apple-watch-in-6-ozelligi

Bulgari gibi birinci sınıf saat üreticileri halihazırda WISeKey’in patentli WIS.WATCH güvenlik yazılımını bağlantılı cihazlarına entegre etmiş bulunuyor. Bu yazılım bir müşterinin kendi cihazını, akıllı telefonlar gibi diğer cihazlara bağlamak veya uygulamalar, kişisel bilgiler ve güvenli bulut depolamaya erişim sağlamak için güvenli bir şekilde tanımlamasını ve kimlik denetimi yapmasını sağlıyor.

Yeni ortaklık sayesinde Kaspersky Lab’ın mobil cihazlar için güvenli yazılım geliştirme seti bu çözüme eklenecek ve yeni bir güvenlik katmanı oluşturarak ultra güvenli mobil ödemelerin yolunu açacak.

WISeKey CEO’su Carlos Moreira şunları söyledi: “WISeKey ve Kaspersky Lab arasındaki bu işbirliği, IoT siber güvenliğinde önemli bir yeniliği işaret etmektedir. Giyilebilir cihazlara aktarılacak olan güven ve kullanım kolaylığı, aynı yaklaşımın çok çeşitli IoT uygulamalarını da destekleyebileceği diğer sektörlerdeki uygulamaların kapılarını açacaktır.”

Kaspersky Lab Başkanı ve CEO'su Eugene Kaspersky

Kaspersky Lab Başkanı ve CEO’su Eugene Kaspersky ise şu yorumda bulundu: “Tam anlamıyla bağlantılı bir dünyada yaşıyoruz. Ancak bağlantılı cihaz sayısı artarken tehditlerin sayısı da aynı hızda artıyor. Ne yazık ki günümüzde kullanımda olan milyonlarca cihaz var ancak hiçbiri güvenli olarak tasarlanmamış. Güvenlik, en başından dahili bir unsur olarak düşünülmelidir. IoT cihazları için daha yüksek seviyelerde bir güvenlik tasarlama ve uygulamaya yönelik acil bir ihtiyaç var ve biz, böyle bir çözüm geliştirmek adına WISeKey ile birlikte çalıştığımız için mutluyuz.”

İş birliğine dayalı çözüm WISeKey’in ‘IoT’ye Güvenin Şifreli Kökleri’ ve NFCTrusted© teknolojisini temel alacak. Bunların yanı sıra bu teknolojiler, çevrimiçi işlemlerin kimlik denetimini, gizliliğini ve bütünlüğünü de sağlamaktadır. Güvenin Şifreli Kökleri 2,6 milyar masaüstü, tarayıcı, mobil cihaz, SSL sertifikası ve bağlı cihazda yüklü bulunmakta.

*Kaynak: Tractica raporu

**Kaynak: BI Intelligence Tahminleri

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.