Herkes selfie çekiyor ama kimse görmek istemiyor

Selfie ile ilgili yayınlanan bir araştırma ilginç sonuçlar barındırıyor. Herkes selfie çekse de, kimse selfie görmek istemiyor.

Almanya Münih‘teki iki araştırmacı Sarah Diefenback ve Lara Christoforakos, selfie ile ilgili ilginç bir çalışmaya imza attı. Frontiers in Psychology‘de yayınlanan “Selfie paradoksu: Kimse görmekten hoşlanmıyor, ancak herkesin çekmesi için nedeni var” isimli makalenin sonuçları bir hayli ilgi çekici.

Sonuçlara göre ankete katılan 238 kişinin %77‘si ayda en az bir kere selfie çektiğini söylerken, %49‘u haftada en az bir kez selfie gördüğünü belirtti. İşin ilginç tarafı ise katılımcıların sadece %2‘si sosyal medyada selfie görmekten hoşnut olduklarını söylüyor. Bu sonuçlar gösteriyor ki; herkes selfie çekiyor ama kimse selfie görmekten hoşlanmıyor.

selfie

Ayrıca aynı araştırma sonuçlarına göre katılımcılar kendi selfie’lerini diğerlerine oranla daha özgün ve ironik buluyor. Konu diğer insanların selfie’lerine geldiğinde sadece katılımcıların %13‘ü bunu söyleyebiliyor. Bu arada araştırmanın Avusturya, Almanya ve İsviçre odaklı olduğunu ve araştırmacıların bu sonuçların Avrupa kültürü ile direkt bağlantılı olduğunu belirttiklerini söylememiz gerek. Araştırmacılara göre diğer kültürler selfie konusunda biraz daha olumlu bir yapıda.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here