Kingston Class 10 UHS-I incelemesi

Kingston Class 10 UHS-I inceleme dosyamızda Full HD kalitesinde video çekimine izin veren 512 GB kapasiteli SDHC/SDXC hafıza kartının özelliklerine değineceğiz

Cihaz.TV ofisimizde sık sık video çekiyoruz ve uzun süren çalışmalarda 32 GB kapasiteli SD hafıza kartlarımızın sınırını sonuna kadar kullanıyoruz. Video işiyle uğraşanlarımız veya bir defada çok miktarda RAW uzantılı fotoğraf çeken fotoğrafçı dostlarımız, art arda yapılan çalışmaların toplamda ne kadar fazla yer kapladığını kişisel tecrübelerinden bilirler. Çekim seanslarını hafıza kartı değiştirmeden bitirmek isteyenler, Eylül ayında duyurulan 512 GB Kingston Class 10 UHS-I gibi yüksek kapasiteli çözümlere yönelmeliler.

Kingston Class 10 UHS-I SDXC SDHC 512 GB NAND flash hafıza kartı incelemesi

Ofisimize konuk olan altın sarısı etiketli SD kart, Kingston Technology’nin bu formatta ürettiği en yüksek kapasiteli NAND flash depolama çözümü. Üreticinin sağladığı bilgilere göre bu hafıza kartı Full HD video ve 3D video başta olmak üzere yüksek hıza ihtiyaç duyan tüm profesyonellere hitap ediyor. Class 10 UHS-I Speed Class 1 hız sınıfındaki 512 GB kapasiteli NAND bellek, seri fotoğraf çekimi için yüksek hızlı karta ihtiyaç duyan doğa, yarış ve spor fotoğrafçılarının çok işine yarayacak.

Donanım ve Performans

Hafıza kartı hız standartları, bazı kullanıcılara bilmece gibi gelebilir. Aynı etiketi taşıyan ürünlerin apayrı veri aktarım hızlarına sahip olmaları karmaşanın büyümesine yol açar. Örnek vermek gerekirse Kingston’ın gri etiketli hafıza kartları, incelememizde yer alan altın etiketli 512 GB model ile aynı hız sınıfında değerlendirilir. Bununla birlikte gri etiketli Kingston hafıza kartları, yalnızca 40 MB/s okuma ve 10 MB/s yazma hızlarıyla sınırlıdır.

kingston sdhc sdxc class 10 uhs-I sd kart inceleme (1)

Cihaz.TV ofisimizde ağırladığımız Kingston Class 10 UHS-I hafıza kartı, 512 GB kapasitede olmasına karşın 466 GB kullanılabilir alana sahip. Sabit disklerle kapasite yarıştıran NAND depolama çözümü, 90 MB/s hızda veri okuyor ve 45 MB/s hızda yazıyor. Test sistemimizde elde ettiğimiz değerler, üreticinin ilan ettiği sınırlardan yaklaşık olarak 10 MB/s daha düşüktü.

kingston-sdhc-sdxc-class-10-uhs-I--sd-kart-inceleme-5

Üreticinin belirttiği veri oranlarından tamamen yararlanabilmeniz için USB 3.0 veya USB 3.1 teknolojili bir kart okuyucuya ve hızlı bir SSD’ye ihtiyacınız olacak.

Tüm Class 10 UHS-I depolama çözümleri eşit hızda değildir

UHS hız sınıflandırmasına göre, Speed Class 1 ürünlerinin minimum yazma hızları en az 10 MB/s düzeyinde olmak zorundadır. Speed Class 3 içinse 30 MB/s yazma oranı alt sınır olarak belirlenmiştir.

kingston sdhc sdxc class 10 uhs-I sd kart inceleme (3)

Konuğumuz olan 512 GB kapasiteli SDXC kartı, Speed Class 1’in en hızlı örneklerinden biri. Yüksek çözünürlüklü DSLR fotoğraf makineleriyle seri çekim fotoğraf modunda anı yakalamayı hedefliyorsanız bu tür bir karta ihtiyaç duyacaksınız. Bununla birlikte 45 MB/s yazma hızıyla yapılanların da bir sınırı var. Örneğin bu ürünle 4K Ultra HD kalitesinde video çekmekte zorlanabilirsiniz. 2K veya 4K video işleriyle uğraşanların Kingston UHS-I Speed Class 3 (U3) serisine yönelmeleri gerekecek.

Cihaz.TV Yorumu

Ofisimizde ağırladığımız SDHC SDXC Class 10 UHS-I Speed Class 1 flash hafıza kartı modeli 512 GB kapasitede olmasına karşın 466 GB kullanılabilir alana sahip. Kingston yüksek hızlı ve geniş kapasiteli hafıza kartının sağladığı hız, 90 MB/s okuma ve 45 MB/s yazma oranlarıyla Full HD video çekimleri için fazlasıyla yeterli düzeyde. Yüksek çözünürlüklü DSLR modelleri için ideal hızdaki NAND flash hafıza kartı, 4K video çekimlerinde zorlanabilir.

Kingston Class 10 UHS-I SDXC SDHC hafıza kartı incelemesi

Kingston Class 10 UHS-I Teknik Özellikler

  • Kapasite: 16/32/64/128/256/512 GB
  • Bellek sınıfı: UHS-I Speed Class 1
  • Yazma hızı: 45 MB/s
  • Okuma hızı: 90 MB/s
  • Uyumluluk: SDHC ve SDXC sürücülü aygıtlar
  • Veri formatı: Fat32 (SDHC 16GB-32 GB), exFAT (SDXC 64/128/256/512 GB)
  • Garanti: Ömür boyu garanti, ücretsiz teknik destek
  • Boyutlar: 24 x 32 x 2,1 mm

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.