ZUK Z1, Cyanogen ROM’lu ilk Lenovo akıllı telefon

ZUK Z1 Lenovo tarafından üretildi, Cyanogen ile donatıldı ve çıkış için Ekim ayını bekliyor

Lenovo’nun gelişmiş teknik özelliklere sahip ekonomik Android modelleri, Çin başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde popülerlik kazandı. Yılbaşından bu yana Türkiye akıllı telefon piyasasında da faaliyet gösteren Çinli üretici, Android ekosisteminin her segmentinde boy gösteren modeller üretmesiyle biliniyor.

Üreticinin Android kullanıcılarına sunmayı hedeflediği en yeni cihaz, ZUK Z1 markasıyla anılıyor ve Cyanogen yazılımcılarının geliştirdiği özel ROM’dan güç alıyor. OnePlus One ve Yu Yureka gibi ekonomik akıllı telefonlarda görülen Cyanogen OS, Android 5.0 Lollipop’un en güncel sürümü temel alınarak oluşturuluyor. Dolayısıyla ZUK Z1’in piyasadaki en güncel cihazlardan biri olacağına dair şüphemiz yok.

ZUK Z1’in işlemcisini 2014 yılının üst düzey Android’lerinde görmüştük. Xperia Z2, Xperia Z3, OnePlus One, Samsung Galaxy S5 ve HTC One M8 gibi cihazlarda kullanılan 4 çekirdekli 32-bit Qualcomm Snapdragon 801 mobil çipset, Lenovo’nun bu Android’inin kalbinde yer alacak.

Akıllı telefonun işlemcisi haricindeki teknik özelliklerini üst sınıf olarak nitelendirebiliriz. 5,5 inç Full HD ekran, 3 GB RAM, 8 MP ön kamera, 13 MP arka kamera, 64 GB dahili hafıza ve 4100 mAh bataryayla donatılan Lenovo ZUK Z1, parmak izi okuyucu teknolojisini de içeriyor.

Cyanogen iş birliğiyle geliştirilen Lenovo ZUK Z1’in Ekim ayının ortalarında piyasaya sunulması bekleniyor. Micro USB yerine USB-C yuvası içerdiği söylenen akıllı telefonun fiyatı henüz kesinlik kazanmadı.