MediaTek Helio X20, iPhone 6s’in işlemcisini testlerde geçiyor

MediaTek Helio X20’nin Geekbench benchmark platformundaki sonuçları 10 çekirdekli işlemcilerin gelecek vaat ettiğini gösteriyor

Akıllı telefon üreticileri, yonga seti seçiminde çok farklı yaklaşımlar benimsiyorlar. Apple, iOS platformunu çift çekirdekli işlemcilere göre optimize ediyor. Samsung, HTC, Sony gibi popüler Android cihaz geliştiricileri 8 çekirdekli çipsetlere yöneldiler. ASUS’un da aralarında bulunduğu bazı üreticiler, Intel’in 4 çekirdekli mobil işlemcilerinden vazgeçmiyorlar. Bu yıl tanıtılan en sıradışı mobil yongalardan MediaTek Helio X20, akıllı telefon markalarına yeni bir seçenek oluşturuyor. X20’nin 10 CPU çekirdeği içeren ve 3 katmanlı mobil yonga kümesi tasarımı, akıllı telefonların mümkün olan en az enerjiyi harcayarak yüksek performans sunmasını sağlayabilir.

Akıllı telefonların en akıcı performansı ve en fazla tasarrufu 4 veya daha fazla sayıda CPU çekirdeğiyle sağladığını iddia eden birden fazla araştırma bulabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse AnandTech‘te yayımlanan detaylı mobil CPU çekirdeği araştırmasında, Android işletim sisteminin 8 çekirdekli işlemcilerden yararlanmada başarılı olduğu belirtiliyor.

mediatek-helio-x20-geekbench-benchmark-sonuclari-5

MediaTek Healio X20, ARM big.LITTLE mimarisini en uç noktaya taşıyarak, CPU sayısı artışının sağlayacağı avantajları belirginleştirmeye çalışıyor. Bu çipsetin içerdiği 3 işlemci grubu, hafif, orta düzey ve yüksek işlem gücü gerektiren CPU çekirdeği gruplarını içeriyor. Düşük frekansta çalışan işlemcilerle halledilecek işler, 1,4 GHz’de sınırlandırılan 4 adet Cortex-A53 çekirdeklerine yönlendiriliyor. Biraz daha fazla güç gerektiğinde, 2 GHz’lik Cortex-A53 dörtlüsü devreye giriyor. En zorlu oyunlarda ve uygulamalarda, maksimum 2,5 GHz frekansta çalışan Cortex-A72 CPU çekirdekleri yükü devralıyor.MediaTek Helio X20 işlemci mimarisinin özeti

MediaTek’in üstün performans vaatleri, Helio X20’nin Geekbench testleriyle doğrulanıyor. Geekbench tek çekirdek testinde 2100 puanı geçen 10 çekirdekli yonga seti, çok çekirdekli benchmarkta 7000 puana yaklaşıyor. Geekbench veritabanında görülen değerler, MediaTek’in 10 çekirdekli mobil çipsetinin iPhone 6s‘in çift çekirdekli 64-bit işlemcisi Apple A9 ile kafa kafaya rekabet edeceğini gösteriyor.

mediatek-helio-x20-geekbench-benchmark-sonuclari

MediaTek Helio X20 mobil işlemci, Geekbench platformunda rekor kırsa da, elde edilen test sonuçları pil tasarrufu konusunda yorum yapmamızı sağlamıyor. Dolayısıyla bu işlemciden güç alan akıllı telefonların enerji veriminin ne düzeyde olduğunu öğrenmek içi 2016 yılını beklemekten başka çaremiz yok. 4K2K video oynatan ve 32 MP’e kadar arka kamera destekleyen yeni nesil MediaTek Helio X20’li akıllı telefonları test etmek için sabırsızlanıyoruz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.