Micromax Yu5050: 300$’a 4 GB RAM’li Android akıllı telefon

Micromax Yu5050 gerçekten de bu fiyattan satılırsa, dünyanın en ucuz 4 GB RAM’li Android akıllı telefonu olarak kayıtlara geçecek

Hindistan teknoloji pazarı, gelişmekte olan her ülkede görüldüğü gibi giriş seviyesi cihazların hakimiyetinde. Ülkedeki cep telefonu satışları, devlet desteğiyle ayakta duran yerel markaların liderliğinde ilerliyor.  Fakat, son dönemde bazı Hintlilerin pahalı kredilere rağmen orta sınıf bir Android’e yüzlerce Dolar ödediklerine de rastlanıyor.

Dünyanın en ucuz Android’lerinden bazılarını üretmesiyle bilinen Micromax, tüketicinin alışveriş alışkanlığında gözlenen değişimin önemli sorumluları arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıla kadar 100 $’ın altında fiyatlandırılan cihazlardan şaşmayan marka, son dönemde orta ve üst düzey segmentlere doğru adım ilerlemesiyle dikkat çekiyor.

Micromax Yu5050 teknik özellikleri

yu-yu-5050-geekbench

Cyanogen işletim sistemli 2014 model Micromax Yu Yureka, şirketin orta sınıfın üst kademelerini zorladığının ispatı niteliğindeydi. Teknik özellikleri ve fiyatı sızdırılan Micromax Yu5050, ülkenin ilk üst düzey Android’inin yolda olduğunu müjdeliyor.

Geekbench 3 test platformuna uğrayan Micromax Yu 5050’nin sekiz çekirdekli 64-bit Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 mobil yonga setiyle donatıldığı söyleniyor. Tam 4 GB RAM içerdiği görülen akıllı telefonun Geekbench 3 sonuçları da oldukça başarılı. Test yazılımının tek çekirdek aşamasında 1353 puan elde eden cihazın çoklu çekirdek bölümündeyse 4622’lik skora ulaştığı kayıtlara geçiyor.

Hindistan’ın ilk 4 GB RAM’li Android’i Yu 5050, 310 $ fiyat etiketine sahip

micromax-yu-5050-800

Cihaz, şimdiye dek nadir görülen 4 GB RAM’li akıllı telefonlar arasında yer alıyor. Fakat, kendisini ayrıcalıklı kılan yönü, yer aldığı segmentin en ucuz ürünü olmasıdır. Cihazın gümrük kayıtlarına bakıldığında, test birimlerinin adedinin 20.753 Rupi’den yazıldığı görülüyor. Bu rakam, ABD para birimiyle 310 $’a denk geliyor.

Cyanogen 12.1 işletim sistemli, 4 GB RAM’li ve 300 $ fiyatlı Android’in Türkiye’de satılma ihtimali elbette ki yok. Hindistanlı markaların başardığı bu ucuzluğu Türk teknoloji üreticilerinin de sunmalarını dilemekten başka çaremiz bulunmuyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.