Microsoft Surface Book 2’si 1 arada Windows 10 bilgisayar

Microsoft Surface Book, MacBook Pro’nun en güçlü rakiplerinden biri

Microsoft, en yeni taşınabilir bilgisayarlarını New York’ta düzenlenen basın etkinliğiyle dünyaya duyurdu. Sıvı soğutmalı Microsoft Lumia 950 ve Lumia 950 XL Windows 10 Mobile işletim sistemli akıllı telefonlar, Intel Skylake işlemcili Surface Pro 4 profesyonel tabletle birlikte görücüye çıktılar.

Şirketin Surface ürün ailesine katılan yeni taşınabilir cihazı da, New York’taki tanıtım etkinliğinde sergilendi. 6 milyon piksel içeren 13,5 inç (267 ppi) PixelSense ekranlı Microsoft Surface Book, şirketin şimdiye dek geliştirdiği en güçlü dizüstü bilgisayar.

microsoft-surface-book-800-2

Bu bilgisayarı MacBook Air rekabetçisi Surface Pro 4 ile karşılaştırmayın. Surface Book, diğer tabletlerden apayrı bir kulvarda, MacBook Pro‘ya meydan okuyor. 6. Nesil Intel Skylake Core i7 ve Core i5 işlemcilerle donatılan 2’si 1 arada tablet, GDDR5 RAM’li NVIDIA GeForce GPU ile yüksek grafik performansı vaat ediyor.

Cihazın Macbook Pro’dan 2 kat daha hızlı olduğu söyleniyor. Fakat, Surface Book’un hangi MacBook Pro konfigürasyonuyla karşılaştırıldığı net biçimde açıklanmıyor.

Microsoft Surface Book’un bileşenleri, gövdenin alt ve üst kısmına paylaştırılıyor. İşlemci, RAM ve dahili hafıza gibi bileşenler, ekran bölümünde yer alırken, GPU ve giriş çıkış arayüzünün klavye modülünde konuşlanacak. Makinenin iki ana modülü arasındaki bağlantı, Dynamic Fulcrum Hinge adı verilen menteşe teknolojisiyle sağlanacak.

microsoft-surface-book-800

Windows 10 işletim sistemli bilgisayarın en yüksek donanımlı modeli, Core i7 işlemci, 1 TB dahili hafıza ve 16 GB RAM içerecek. Bu modelin fiyatının 3000 Dolar düzeyinde olacağı söyleniyor. Giriş seviyesi Surface Book modeliyse, Core i5 işlemci, 128 GB depolama alanı ve 8 GB RAM ile 1500 Dolar‘dan satılacak.

Gelişmiş özellikleriyle, Apple’ın amiral gemisi dizüstü bilgisayarıyla kıyasıya rekabete girişeceği anlaşılan Surface Book, 12 saate kadar batarya ömrü sunacak. Cihazın şimdiden ön siparişe açıldığı ve 26 Ekim‘den itibaren ABD’de temin edileceği söyleniyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.