Nokia 222, cep telefonu devrinin bitmediğini ispatlıyor

Nokia 222, dijital kamera, internet ve sosyal medya kavramlarının akıllı telefonlara özel olmadığını yeniden hatırlatıyor

Mobil teknolojiden faydalanmanın tek yolunun akıllı cihaz konsepti olduğunu iddia edenlere inanmayın. Kablosuz internet ve dijital kamera, akıllı telefonlar bu denli yaygınlaşmadan önce, cep telefonlarının aranan özellikleri arasındaydı.

10 CPU çekirdekli, 4 GB RAM’li ve 20 megapiksel kameralı Android’lerin boy gösterdiği dev akıllı telefon sektörü, cep telefonu konseptinin yitip gittiği izlenimini oluşturdu. Fakat, kısa bir araştırmayla, cep telefonlarının hala çok popüler olduklarını, her yıl yüzlerce milyon adet satış yaptıklarını ve üreticilere büyük karlar getirdiklerini öğrenebilirsiniz.

nokia-222-dijital-kamera-internet

Bir dönemin cep telefonu devi Nokia, bu teknolojinin ölmesine izin vermeye hiç de niyetli görünmüyor. Bugün duyurulan Nokia 222 ve çift SIM’lı kardeşi Nokia 222 Dual-SIM, 2G/Edge teknolojisiyle internet keyfi yaşatıyor. İkilinin Wi-Fi çipi taşımamasıysa birazcık üzücü. Fakat, çift simli cep telefonu sevenlerin Wi-Fi yokluğundan şikayet edeceklerini düşünmüyoruz.

Cep telefonlarının standart arama motoru Bing olarak ilan edildi. Opera Mini tarayıcıyla birlikte gelen cihazlar, Facebook, Twitter, Messenger ve GroupMe platformlarına erişim sağlıyor. Bluetooth ile dosya paylaşımına olanak tanıyan ikili, NFC teknolojisini içermiyor.

nokia-222-cep-telefonu-800

2,4 inç QVGA (320×240 piksel) ekranla donatılan Nokia 222’nin oyun oynatmaktan geri kalmadığını da belirtelim. Cihazın yazılım paketine dahil edilen Assassin’s Creed Brotherhood ve Midnight Pool 3, cep telefonu oyunculuğunun ölmediğinin ispatı niteliğinde. Cep telefonunun dahili hafızası microSD kartla 32 GB ek alan kazanabiliyor. Ek fonksiyonlara önem verenler, cihazın tepesinde yer alan el fenerini de takdir edeceklerdir.

2 megapiksel çözünürlüklü arka kamerasıyla 320 x 240 px çözünürlükte 15 fps hızında video kaydedebilen Nokia 222 Eylül ayında satışa çıkacak.