NVIDIA Ampere GPU’lu Yeni Ekran Kartları Turing Serisinden Yüzde 50 Daha Hızlı Olacak

NVIDIA Ampere GPU’ları kullanacak olan yeni ekran kartları performans çıtasını zirveye taşıyacak. Turing GPU’lara göre yüzde 50 daha yüksek hıza hazır olun.

NVIDIA firması her yıl GPU üretim teknolojisini geliştiriyor. Firmanın yol haritasını görmüş olanların bileceği üzere firma her yeni GPU teknolojisine bir bilim insanının adını veriyor. Şu an piyasada bulunan RTX serisi ekran kartları Turing serisi GPU’ları kullanıyor ve gerçekten çok iyi performanslar gösteriyorlar. Ancak NVIDIA tabii ki burada durmayı planlamıyor ve performans çıtasını daha da yukarılara taşımayı hedefliyor. İddialara göre NVIDIA Ampere GPU modelleri Turing GPU’lara göre yüzde 50 daha hızlı olacak.

İlginizi çekebilir: 5000 TL PC Toplama Tavsiyeleri

Taipei Times tarafından paylaşılan haber ile gündeme gelen bu konu, grafik tutkunlarını heyecanlandırdı. 7 nm teknolojisiyle üretilecek olan NVIDIA Ampere GPU’lar sadece performans açısından vites yükseltmekle kalmayacak, aynı zamanda güç tüketimini de dibe indirecek. NVIDIA’nın CEO’su Jensen Huang geçtiğimiz aylarda firmanın 7 nm teknolojili GPU’lar üreteceğini onaylamıştı.

Bu üretimin büyük kısmının iPhone yongasetlerini de üreten TSMC tarafından gerçekleştirileceği belirtilmişti. İşin ilginç kısmı, bu kez NVIDIA’nın 7 nm yongalarının bir kısmını Samsung üretmeye başlayacak. Yani mantıken bilgisayarımızda oyun oynamamızı sağlayan ekran kartlarının bazılarının üzerinde Samsung emeği olacak.

AMD ile amansız bir rekabet içerisinde olan NVIDIA firması şimdilik üstünlüğü koruyor gibi görünüyor. Bakalım 2020 yılı içerisinde yapacakları hamleler bu iki firmanın rekabetinde değişiklik görmemize sebep olacak mı. Konu hakkındaki gelişmeler için gözünüz Cihaz.TV’de olsun.