Nvidia, 150 MacBook Pro gücünde otomobil bilgisayarı üretti

NVIDIA Drive PX2 yapay zeka odaklı mini bilgisayar, yakın geleceğin sürücüsüz otomobil modellerine güç verecek

NVIDIA CEO’su Jen-Hsun Huang, CES 2016 fuarındaki basın sunumunda sürücüsüz araçlar için üretildiği söylenen bir mini bilgisayar tanıttı. NVIDIA Drive PX2 adı verilen sistem yongası, insan yerine yapay zekanın komutasındaki otonom araçların ihtiyaç duyduğu yüksek işlem gücünü karşılamak için geliştirildi. Bu bilgisayar, yol durumu, trafik akışı, hava şartları gibi verilerin tümünü aynı anda analiz ederek insan üstü sürüş performansı sağlanmasının yolunu açacak.

12 CPU çekirdeği içeren sürüş bilgisayarı, modern PC’lere kafa tutuyor

CEO Huang, 12 CPU çekirdeğine sahip Drive PX2’nin 16 nm FinFet üretim süreciyle hayata geçtiğini, 8 teraflop işlem gücüne ulaştığı ve 24 teraflop derin işleme yeteneği sergilediğini belirtiyor. Kendi kendini süren otomobilleri yöneteceği açıklanan sıvı soğutma sistemli bilgisayar 2 adet yeni nesil Tegra işlemci ve son model Pascal mimarili 2 GPU içeriyor.

NVIDIA Drive PX2 yapay zeka ve derin öğrenme tabanlı süper bilgisayar CES 2016 tüketici elektroniği fuarında tanıtıldı.

CEO, tanıtılan bu sistemi dünyanın en gelişmiş grafik kartlarından Titan X ile karşılaştırmaktan geri kalmıyor. NVIDIA Drive PX2’nin GPGPU ve derin öğrenme uygulamalarında Titan X’ten yaklaşık 6 kat daha güçlü olduğunu belirten Jen-Hsun Huang, yaklaşık 150 MacBook Pro gücünde bir sistem çipi geliştirdiklerini vurguluyor. 2015 yılında piyasaya sürülen Titan X’in referans modelininin neredeyse 7 teraflop işlem kapasitesine sahip olduğunu belirtelim.

Dünyaca ünlü otomobil markaları DriveNet derin öğrenme platformunu tercih ediyor

NVIDIA Drive PX2’nin sıradışı işlem yeteneği, uygun bir yazılım platformuyla desteklenmeseydi hiçbir anlam ifade etmeyecekti. NVIDIA DriveNet derin öğrenme tabanlı yapay zeka platformu, bu bilgisayarın gücüyle dışarıdan yardım almaksızın kendi kendine öğrenen yani yol aldıkça tecrübe kazanan otomobillerin üretilmesini sağlayacak. Volvo, Audi, Mercedes-Benz ve Daimler gibi tanınmış markaların bu platformu tercih edecekleri söyleniyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.