Mavi piksel içermeden mavi ışık yayan OLED ekran

PCOLED ekranlar, mavi piksel içermiyor ve OLED’e kıyasla 27 kat daha uzun ömür sunuyor

Tayvan Endüstriyel Teknoloji Araştırma Enstitüsü (ITRI), milyonlarca akıllı telefon, tablet ve televizyonu donatan RGB OLED panellerin en çok eleştirilen yönünü gidermeyi başardı. Enerji tasarrufu, renk derinliği, kontrast ve esneklik gibi alanlarda LCD’den daha üstün olan OLED, kısa sürede ömrünü tüketen mavi alt pikselleri yüzünden üreticileri zor durumda bırakıyor.

PC-OLED-mavi-piksel-icermiyor-ama-daha-uzun-omurlu-2

ITRI araştırmacılarının geliştirdiği PCOLED teknolojisi, renklerin yalnızca yeşil ve kırmızı organik LED katmanlarıyla oluşturulmasını sağlıyor. Geleneksel OLED paneller, yüzey plazmonlarını bastırarak enerji kaybını engellemek için optimize edilir. PCOLED, oluşan yüzey plazmonlarını azaltmak yerine istenilen renkte ışığa dönüştürüyor. Bu sayede, yalnızca kırmızı ve yeşil organik LED tabakayla mavi ve beyaz ışık oluşturuluyor.

PC-OLED-mavi-piksel-icermiyor-ama-daha-uzun-omurlu

Bu teknolojiyi içeren ekranların mavi tabakaya sahip olanlardan 27 kat daha uzun ömürlü olacağı söyleniyor. Enstitüye ARGE ödülü kazandıran bu teknoloji, 300.000 saate kadar kullanım ömrü sunan ekranların ekonomik biçimde üretilmesini sağlayacak.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.