Philips’in projektörlü Ambilux 4K televizyonları tanıtıldı

Philips’in Ambilux 4K Ultra-HD televizyonlarının arkasına yerleştirilen pico projektörler, izleme odalarının rengarenk bir ortama dönüşmesini sağlıyor

Görsel eserlerin sağladığı keyif, içeriğin sarmalayıcılığının artması halinde daha da yoğunlaşır. Son dönemde yükselişe geçen sanal gerçeklik akımı, sarmalayıcılık hissini zirveye çıkarıyor ve bu yönüyle geleneksel görüntü sistemlerinin varlığını tehdit ediyor.

Televizyon üreticileri de izleme odalarımızın ambiyansını zenginleştiren yöntemler peşindeler. Bu arayış doğrultusunda, 4K’ya ulaşan görüntü kalitesindeki ekranlar geliştirildi ve kablosuz bağlantılı üç boyutlu ses sistemleri üretildi. Fakat bu gelişmeler bile, izleyiciyi seyredilen yapıtın hayali evrenine yerleştirmekte tam başarılı olamadı.

philips-ambilight-4k-uhd-pico-projector

Seyirciyi gerçek dünyadan koparan bir izleme deneyimi hedefleyen Philips, çareyi televizyonlarının arka yüzünü pico projektörlerle donatmakta buldu. IFA 2015 Berlin fuarında sergilenen Philips Ambilux 4K UHD TV‘leri süsleyen pico projektörlerin net görüntü yansıtmak için kullanılmadıklarını hemen belirtelim. Bu minik devrelerin görevi, ekrandaki renkleri duvara yansıtarak ambiyansı zenginleştirmekten ibaret. Şirketin geliştirdiği bu ilginç sistemin yakında diğer markalar tarafından da benimsenmesini bekliyoruz.

Philips Ambilux 4K Ultra-HD televizyonların teknik özellikleri ve fiyatı henüz kesinleşmedi. Dev ekranlı cihazların Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde ve Rusya’da satışa çıkacağı söyleniyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.