Polaroid Snap, mürekkepsiz fotoğraf basıyor

Polaroid Snap, 80’lerin anında fotoğraf zevkini yeniden yaşatmayı vaat ediyor

Dijital fotoğrafçılığın yaygınlaşmasından seneler önce ortaya çıkan ve 90’ların ortalarına dek yaygın kullanım gören Polaroid fotoğraf makinelerini özleyenler, Polaroid Snap‘i görmekten zevk duyacaklar.

Eski Polaroid makinelerde kullanılan filmler, görüntü geliştirici kimyasalı ve sabitleyiciyi bir arada içeriyordu. Bu yüzden, çekilen manzaraların görülebilir hale gelmesi için birkaç dakika beklememiz gerekiyordu. Polaroid Snap, şimdilerde nostaljik bulduğumuz kimyasal teknolojisini içermese de, şipşak fotoğrafçılığın zevkini yaşatmayı vaat ediyor.

IFA 2015 Berlin fuarı bünyesinde tanıtılan Polaroid Snap, 10 megapiksel çözünürlüklü sensörle donatılan ve mürekkepsiz baskı yapabilen özel bir şipşak dijital fotoğraf makinesi. Cihazın mürekkepsiz baskı özelliği, şimdiye dek eşi görülmeyen bir fotoğraf kağıdı teknolojisiyle hayata geçiyor.

Yeni nesil Polaroid aygıtla çekilen fotoğraflar, 5,08 cm x 7,62 cm büyüklüğünde ZINK baskı kağıdına anında yansıtılabiliyor. ZINK kağıdın üzerini kaplayan ince polimer koruyucu tabakanın hemen altında, mavi, kırmızı ve sarı renk boya kristalleri saklı. Bu kristallerin renklerinin ortaya çıkmasıysa toplamda 10 saniye sürüyor.

Cihazın dahili hafızası microSD kartla 32 GB ek kapasiteye kavuşabiliyor. MicroSD karta aktarılan 10 megapiksellik fotoğrafların dijital ortama aktarılıp istenilen boyda basılması da mümkün.

Polaroid Snap, bu yılın sonlarına doğru 99 $ fiyatla, beyaz, siyah, mavi ve kırmızı renk seçenekleriyle satışa sunulacak. 50‘li ZINK baskı kağıt paketlerininse Amazon’da 25 $‘dan listelendiği söyleniyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin