Qualcomm, Kryo işlemcili Snapdragon 820 ile 4 çekirdeğe geri dönüyor

Kryo işlemcili Snapdragon 820, Qualcomm’un dört CPU çekirdekli çipsetlere geri dönüşünün habercisi niteliğinde

Qualcomm‘un 2015 model 8 çekirdekli mobil yonga kümeleri Snapdragon 810 ve Snapdragon 615, ısınma dertleriyle, performans sıkıntılarıyla ve enerji ekonomisi problemleriyle sık sık eleştirilmişlerdi. Bu iki çipset, MediaTek‘in akıllı telefon üreticilerine sunduğu 8 çekirdekli ekonomik ARM big.LITTLE mimarili mobil işlemcilere rakip olmak adına üretilmişti. Bu tercihi yüzünden eleştiri yağmuruna tutulan Qualcomm’un elde ettiği sonuçlardan pek hoşnut kaldığını söyleyemeyiz.

Şirketin sekiz çekirdekli işlemci serüveni, Samsung gibi dev bir akıllı telefon üreticisinin 2015 yılı için hazırladığı üst düzey modellerinde Qualcomm’dan uzak durmasına sebep olmuştu. Galaxy S6, S6 edge, S6 edge+ ve Note 5‘te, Exynos 7420 ve 7422 işlemcilerle karşılaşmıştık. Güney Kore’nin diğer bir devi LG‘nin iddialı Android‘i G4‘te bile Snapdragon 810’un 6 çekirdekli sürümü Snapdragon 808‘in kullanıldığını görmüştük.

snapdragon-820-kryo-cpu-800

ABD’li şirketin sekiz çekirdekli mobil yonga seti üretiminden vazgeçtiği bugün resmiyet kazandı. Adreno 530 GPU ve Hexagon 680 DSP içeren Qualcomm Snapdragon 820‘nin kalbinde yalnızca 4 adet Kryo CPU çekirdeği yer alacağı ilan edildi.

14 nm FinFet teknolojisiyle üretildiği açıklanan 64-bit Kryo işlemci çekirdeklerinin 2,2 GHz maksimum frekansa erişebildiği ve heterojen hesaplama için optimize edildiği söyleniyor. Heterojen hesaplama, seri işlemlerin CPU tarafından halledildiği, kayar nokta işlemleri ve paralel işlemlerinse GPU’ya yönlendirildiği bir çözüm olarak kabaca özetlenebilir.

Snapdragon 820’nin heterojen hesaplama yeteneği, Symphony System Manager adı verilen yeni görev yöneticisi sayesinde zirveye çıkacak. Symphony System Manager, sisteme yüklenen görevlerin CPU, GPU ve DSP yongalarının hangisi tarafından en verimli şekilde halledileceğini çözümlemekle görevli. Snapdragon 820’nin bu sayede Snapdragon 810’a kıyasla iki kat daha yüksek performans sağlarken iki kat enerji verimliliği sunacağı söyleniyor.

Snapdragon 820’nin Samsung Galaxy S7‘te kullanılmasının yollarının araştırıldığını daha önceden belirtmiştik. Samsung bile bu çipseti ve Kryo CPU çekirdeklerini test etmeye razı olduysa, Qualcomm’un 2016 yılının mobil cihazlarının favori çipset tedarikçisi olması mümkün görünüyor. En tutarlı yorumlarımız için, Snapdragon 820’li ilk cihazları incelemeyi beklememiz gerekecek.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.