Qualcomm Snapdragon 821 mobil çipset duyuruldu

Qualcomm Snapdragon 821 mobil işlemci, üstün performans ve yüksek enerji tasarrufu vaat ediyor

ABD kökenli çipset üreticisi Qualcomm, üst düzey mobil cihazlar için geliştirdiği yeni yonga seti Snapdragon 821’i duyurdu. Snapdragon 820’nin temelini oluşturan 14 nm FinFet teknolojisiyle üretilen yeni çipset, performans ve enerji tasarrufu başlıklarında daha başarılı.

Qualcomm Snapdragon 821, önceki nesil işlemciyle ortak bileşenlere sahip. Dört adet Kryo CPU çekirdeği ve Adreno 530 GPU içeren çipset, 2,4 GHz’e kadar frekansta çalışıyor. İşlemci bu sayede 820’den %10 daha yüksek işlem performansına erişiyor.

Samsung Galaxy Note 7'nin bazı varyantlarında Qualcomm Snapdragon 821 mobil işlemci görebiliriz.

Yeni yonga seti, iyileştirilmiş işlem gücüyle birlikte üstün kablosuz bağlantı özellikleri de sunuyor. Çipsete eklenen X12 LTE yongası, uygun kapasitedeki 4.5G internet şebekeleriyle 600 Mbps’e kadar indirme hızına ulaşmayı sağlıyor. Bu çipset ayrıca Snapdragon Upload+ ile 150 Mbps’e kadar dosya yükleme hızı sunuyor.

Qualcomm’un yeni üst düzey çipseti, akıllı telefon, tablet, sanal gerçeklik sistemi gibi cihazlarda kullanılacak. Bu işlemciyi taşıyan ürünlerin 2016 yılının ikinci yarısında piyasaya sürüleceği ilan edildi.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.