QuantumFilm sensörler, akıllı telefonla sinema kalitesinde video çektirecek

QuantumFilm, yakın gelecekte silikon CMOS fotoğraf sensörlerinin yerini alabilir

Fotoğraf ve video çekimlerinde, ışığı dengelemek en zor işlerden biridir. Ortamdaki detayların ve dokuların doğru görüntülenmesi için pek çok ön çalışma ve ışık modifikasyonu yapılması gerekir.

Dijital kameralara güç veren CMOS sensörlerin dinamik aralıklarının kısıtlı oluşu, fotoğrafçıları ve videocuları ince hesaplar yapmak zorunda bırakan temel nedendir. Silikondan üretilen CMOS algılayıcılar, ışığı lineer algıladıkları için kolayca ışık patlaması yaparlar. Güçlü ışığı ve derin gölgeleri bir arada veremezler. Hele ki ters ışıkla aydınlanan sahnelerde kaliteli görüntü alınması oldukça zordur.

quantumfilm teknolojisi ve digerleri

Kaliforniyalı sensör geliştiricisi Invisage Technologies, yukarıda bahsettiğimiz zorlukları tarihe karıştırmayı hedefliyor. Invisage’ın geliştirdiği QuantumFilm sensörler, ışığı lineer algılamıyorlar. Bu sayede, silikon CMOS sensörlerin aksine, güçlü ışığın ve yoğun karanlığın bir arada olduğu mekanlardaki detaylarda bile kaliteli çekimler yapılıyor.

QuantumFilm teknolojisinin en büyük avantajı, akıllı telefon sensörlerine bile uygulanabilmesi. InVsage Technologies’ın hazırladığı kısa film Prix’in de, mobil cihazlarda görülenlere denk büyüklükteki bir QuantumFilm sensörüyle çekildiği söyleniyor. Prix’i izlediğinizde karşılaşacağınız detay zenginliği şaşırmanıza sebep olabilir.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.