Rusya, nükleer enerji ile çalışan veri merkezi kuruyor

Rusya’daki Kalinin nükleer enerji santrali, 1 milyar dolar masrafla ülkenin en büyük veri merkezine dönüştürülüyor

Rusya‘nın nükleer enerji şirketlerinden Rosenergoatom, ülkenin kuzeyindeki bir nükleer santrali veri merkezine dönüştürmek için çalışmaya başladı. Şirket, Moskova’nın 120 kilometre kuzeybatısındaki Kalinin reaktörünü ülkenin en büyük veri deposuna çevirmek için 975 milyon dolar harcayacak.

975 milyon dolarlık yatırımın yalnızca inşaat giderini kapsadığı belirtiliyor. Ülkedeki 33 nükleer reaktörden 10’unu işleten Rosenergoatom, dev bir veri merkezine dönüştürülmesi planlanan santralin bilgi teknolojileri altyapısı için ayrılan bütçeyi açıklamadı.

rusya-nukleer-gucle-calisan-veri-merkezi-kuruyor-2

2018 yılında hizmet vermeye başlayacağı söylenen veri merkezi, 80 MW nükleer enerji ile ayakta duran 10.000 sunucu grubu içerecek. Data center’ın kapasitesinin yalnızca %10‘unun şirketin kullanımına ayrılacağı söyleniyor. Veri merkezinin %90’lık bölümü, özel sektörün kullanıma ayrılacak.

Rusya’da bu yıl kabul edilen veri depolama yasası, Rus vatandaşlarına ilişkin bilgilerin ülkede dışındaki sunucularda saklanmasını yasaklıyor. Dolayısıyla, merkezi Rusya’da bulunmayan Google, Apple, Microsoft ve Dropbox gibi bulut bilişim hizmeti veren şirketler, kendi sunucuları yerine, Rosenergoatom’un nükleer enerjiyle çalışan veri merkezi gibi yerel hizmetleri kullanmak zorunda kalacak.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.