Sadece akıllı telefon ile 3D tarama yapmak (Video)

Objeleri sadece akıllı telefon kullanarak 3D tarama yapmak artık hayal olmaktan çıkıyor. Microsoft’un desteğiyle yürütülen proje heyecan verici.

3D yazıcıları ve onlarla üretilen modelleri son dönemde çok daha fazla görmeye başladık. Yeni sanayi devrimi olarak nitelendirilen ve neredeyse tüm endüstriyel alanlarda büyük önem taşıyan 3D yazıcılar, 3D tarayıcılarla birlikte kullanıldığında çok az emekle harikalar yaratabiliyor. 3D tarayıcılarla tarama yapmak bugünün şartlarında zorlu ve masraflı bir iş. Kaliteli 3D tarama yapabilmek için ya özel ve pahalı tarayıcı sistemlerine, ya da Kinect benzeri 3D kameralarla donatılmış el yapımı sistemlere sahip olmanız gerekiyor.

microsoft-research

Microsoft Research ve Oxford Üniversitesi işbirliği yaptı

Bu noktada işleri kolaylaştırmak için kolları sıvayan Microsoft Research ekibi, Oxford Üniversitesi ile birlikte yaptığı çalışmalarla, “Sadece akıllı telefon kullanarak 3D tarama yapma” hayalini gerçeğe çevirmeye çalışıyor. Sayfanın üst kısmındaki videoda izleyebileceğiniz MobileFusion uygulaması, henüz aşırı detaylı taramalar yapamasa da sadece akıllı telefon kullanarak bu işin başarılabileceğini bizlere gösteriyor. Özellikle 3D sunumlar, artırılmış gerçeklik uygulamaları ve tabii ki 3D yazıcıların kolay kullanımında çığır açabileceği düşünülen uygulamanın neler yapabildiğine mutlaka göz atın.

Konu hakkındaki yorumlarınızı bekliyoruz.