Samsung 256 GB UFS mobil hafıza çipi, SSD’den 2 kat hızlı

Samsung’un geliştirdiği 256 GB UFS 2.0 akıllı telefon hafıza yongası, SATA SSD’den 2 kat ve üst düzey microSD’den 3 kat yüksek hız sunuyor

Dünya çapında popülerlik yakalayan pek çok cihazın içinde Samsung’un ürettiği devrelerden bulabilirsiniz. Şirketin ürettiği yongalardan bazıları iPhone ve iPad modellerinde bile kullanılıyor. Samsung’un geliştirdiği 256 GB UFS 2.0 evrensel flash depolama birimi, Apple’ın ve diğer üst düzey akıllı telefon geliştiricilerinin ilgisini çekecek. iPhone 7, 256 GB hafıza seçeneğine sahip olursa bilin ki bu yonga sayesinde olacak.

Bugün duyurulan yüksek yoğunluklu UFS 2.0 hafıza birimi, tek yongada 256 GB depolama kapasitesi sağlıyor. Bu çip sayesinde dizüstü bilgisayar düzeyinde dahili hafıza sunan amiral gemisi akıllı telefonların ve tabletlerin üretilmesinin yolu açılıyor.

Samsung 256 GB UFS 2.0 SATA SSD’den 2 kata kadar daha hızlı

Samsung Electronics Bellek Satış ve Pazarlama İdari Başkan Yardımcısı Joo Sun Choi, duyurulan 256 GB UFS 2.0 dahili hafıza yongasının PC’ler için geliştirilen SATA SSD modellerinden neredeyse 2 kat daha hızlı olduğunu belirtiyor. Şirketin yeni nesil V-NAND flash hafıza çiplerinden yararlanılarak üretilen depolama birimi, rastgele yazma ve okuma işlemlerinde saniyede 45000 ve 40000 giriş/çıkış işlemi (IOPS) yapıyor.

samsung-256-gb-evrensel-flash-depolama-2

Üst düzey microSD hafıza kartlarından 3 kata kadar daha yüksek hız

Veri transferinde rakip tanımayan 256 GB UFS 2.0, maksimum 850 MB/s sıralı okuma hızına ulaşıyor. Depolama yongası, sıralı yazma işleminde 260 MB/s’e kadar performans sunuyor. Belirtilen değerler, günümüzün yüksek performanslı microSD kartlarının sunduğu oranlardan yaklaşık 3 kat daha yüksek.

USB 3.0 arayüzüyle Full HD (5 GB) sinema filmini telefona atmak 12 saniye sürecek

Samsung’un 256 GB UFS 2.0 hafıza modülü, 4K Ultra HD kalitesinde video çekme ve oynatma başta olmak üzere, bölünmüş ekran görevleri, görsel arama ve yüksek boyutta içeriğin çabucak indirilmesi gibi görevlerde yüksek performans sunacak. USB 3.0 arayüzünü destekleyen dahili depolama birimi, 5 GB büyüklükteki bir video dosyasının 12 saniyede cihaz hafızasına alınmasını sağlayacak.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.