Samsung 6 GB LPDDR4 RAM’li Anroid’lerin yolunu açtı

Samsung’un 12 gbit LPDDR4 RAM’leri, masaüstü DDR4 belleklerden 2 kat hızlı çalışıyor

Teknoloji dünyası 4 GB RAM’li akıllı telefonlarla bu sene tanışma fırsatı buldu. Bu alandaki ilk cihaz olmasıyla kayıtlara geçen ASUS ZenFone 2’nin başlattığı RAM rekabetine Samsung’un da aralarında bulunduğu birçok üreticinin katıldığını gördük.

Samsung’un 4 GB LPDDR4 bellekli 5 Galaxy Note 5 ve Galaxy S6 edge plus modellerinin ardından 6 GB RAM’li üst düzey akıllı telefonlar görmeye hazır olun. Dünyanın ilk 12 gigabit (1,5 Gigabyte) LPDDR4 modüllerini geliştirdiğini ilan eden şirket, 2 çiple 3 GB ve 4 çiple 6 GB bellekli Android akıllı telefon geliştirilmesinin yolunu açıyor.

samsung-12-gbit-lpddr4-ram

20 nm üretim teknolojisiyle hayata geçen 12 gigabit Samsung bellekler, saniyede 4266 megabit veri akışına izin veriyor. Bu değer, yeni çiplerin geçtiğimiz yılın 20 nm 8 gigabit yongalarına kıyasla %30 daha hızlı olduğunu gösteriyor. Yeni nesil mobil belleğin masaüstü DDR4 RAM’lerden iki kat daha hızlı olduğu da belirtiliyor.

GPU ve 4G LTE modem yongası haricinde tüm akıllı telefon bileşenlerini üretebilen Samsung, geçtiğimiz yıl 8 gigabit kapasiteli bellek ürettiğini duyurumuştu. Şirketin bir anda 12 gigabit’e sıçrama kararı alması, Android 6.0 Marshmallow’un bellek yönetimindeki yeniliklerin vaat edildiği kadar iyi olmadığı anlamına gelebilir.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.