Samsung, kalp atışıyla biyometrik güvenlik sağlayacak

Samsung, dahili EKG yongasına sahip Biyo İşlemci ile sağlık ve güvenlik alanında devrim yapmaya hazırlanıyor

Biyometrik algılayıcılar, kişisel teknolojik cihazların güvenliğini sağlamada sıkça kullanılır. Parmak izi okuyucu ve iris tarayıcı içeren cihazlar, tuş kilidi veya desen şifresi kullanmadan mahremiyeti korurlar.

Samsung‘un geliştirdiği giyilebilir çipset, teknoloji sektörüne sunulan biyometrik çözümler arasına EKG ile kullanıcı algılama yöntemini kazandıracak. Samsung Biyo İşlemci‘nin akıllı saat ve spor bilekliği gibi ürünlerde kullanılmak üzere geliştirildiği söyleniyor.

samsung-ekg-cipli-akilli-saat-islemcisi

45 nm üretim süreciyle oluşturulan giyilebilir cihaz çipsetinin içerisinde, elektrokardiyogram okuyucu, uygulama işlemcisi, CMOS görüntüleme sensörü, Wi-Fi, Bluetooth,  dokunmatik kontrolcüsü, ekran sürücüsü ve NFC çipi yer alıyor.

Samsung Biyo İşlemci, yalnızca sağlık ve spor istatistikleri ölçmekle kalmıyor. Çipsetin dahili EKG analiz yongası sayesinde, kalp atışıyla akıllı cihaz güvenliğinin sağlanması da planlanıyor. Örneğin, bu işlemciden güç alan akıllı saatle eşleştirilen akıllı telefonlar, şifre yerine kullanıcının nabız değerlerine ihtiyaç duyacak. Nabız kilidinin açılması için, Biyo İşlemci kullanıcısının özel kalp ritminin algılanması gerekecek.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.