Samsung Soundcamp uygulamasıyla herkes DJ olabilir

Samsung’un Soundcamp uygulaması, tüm müzikseverlere hiçbir ilave ekipmana gerek duymadan profesyonel bir DJ’lik yapma imkanı sunuyor.

Elektronik müziğin doğduğu günden dijital DJ’liğin yükselişe geçtiği günümüze kadarsanatçılar, sürekli olarak müzikseverleri heyecanlandıracak yaratıcı parçalar üretebilecekleri en iyi araçların ve ekipmanların arayışı içinde oldular.

Samsung’un Soundcamp uygulaması, bu hedeflere ulaşmayı mümkün hale getiriyor. Bu uygulamanın yeni özellikleri hem amatör hem profesyonel müzisyenlere, hiçbir ilave ekipmana gerek duymadan,Samsung akıllı cihaz ekranı üzerinden sanal enstrümanlara erişme; beste ya da miks yapabilme ve düzenlemeler üstünde çalışma imkânı tanıyor.

samsung-soundcamp-uygulamasi-cihaztv

Mobil bir DAW ve MIDI dizici uygulaması olan Soundcamp, müzisyenlere yerleşik sanal enstrümanlara erişim fırsatı sağlayacak bir stüdyo kayıt sistemi görevi görüyor. Klavye, davul ve gitar gibi enstrümanları sanal olarak barındıran uygulama, yerleşik ses efektleri sunan bir ses kaydedicisini de beraberinde getiriyor. Uygulama ile şarkılar mobil ortamda gelişmiş yeteneklere sahip araçlarla düzenlenebiliyor.

Soundcamp’in iyi düzenlenmiş ve kullanımı kolay Multitrack View (Çok Kanallı Görüntüleme) özelliği, kullanıcıların MIDI ya da stereo ses olarak 8 parçaya kadar kayıt yapabilmesine imkan tanıyor. Diğer bir deyişle, kullanıcılar, daha zengin bir ses yaratabilmek için notalarını davul, klasik gitar ve klavyede kaydettikten sonra bile ilave beş öğeyi daha ekleyebiliyor. Daha ileri düzey kullanıcılara yönelik MIDI Editor View özelliği, PC seviyesinde MIDI düzenlemeye olanak tanıyor. Soundcamp’in ‘Mixer View’ özelliği de kayıt stüdyolarındaki miks konsollarını andırıyor, böylece kullanıcılar tek bir ekran üzerinden ses sinyal seviyesini ve dinamiklerini kolayca bir araya getirebiliyor ya da değiştirebiliyorlar

Yeni Özellikler… Yepyeni bir Ses…

Kendi müziğini yaratıp kendi etkinliklerinin DJ’i olmayı tercih edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle Galaxy S6 edge+ ve Galaxy Note5’in pazara sunulmasıyla beraber Samsung, profesyonel müzik düzenleme araçlarına yönelik bu talep artışına, müzisyenlerin arzu ettikleri sesi yakalayabilmeleri için Soundcamp’e iki yeni özellik daha ekleyerek yanıt verdi.

Yeni iki özellikten biri olan Looper ise hip hop, tekno ve ‘çağdaş dub’ gibi müzik türlerinde yaygın olarak kullanılan ve kusursuz bir şekilde art arda tekrarlanan kısa bölümleri oluşturmayı sağlıyor. Sampler özelliği ise insan sesi de dahil olmak üzere tüm sesleri bir enstrüman sesine dönüştürmeyi mümkün kılıyor. Bu fonksiyon, kontrol edilebilir efektlerle canlı performansları güçlendiren kullanımı kolay bir XY-pad’den yararlanıyor. Galaxy Gear uygulaması, Gear S2 ile birlikte kullanıldığında efektlerin el hareketleriyle kontrolünü ve art arda sıralanan bölümleri düzenlemeyi sağlıyor.

samsung-soundcamp-uygulamasi-cihaztv-2

Aslen deneysel müzisyenler tarafından geliştirilen ses örnekleme (sampling) teknolojisi, bir ses kaydının herhangi bir bölümünün ya da örneğinin alınıp başka bir şarkı ya da parçada enstrüman ya da ses kaydı olarak kullanılmasını içeriyor. Samsung’un en yeni cihazlarında yer alan Sampler özelliği, dışarıdan ses aktarımına, kayıt yapma ve playback fonksiyonuna imkan tanırken insan sesi dahil herhangi bir sesi kişiye özel bir enstrümana dönüştürüyor.

Sampler ve Looper özellikleriyle beraber, yeni üçüncü taraf uygulamaları da Galaxy S6 edge+ and Note5’te Soundcamp’e uyumlu hale getirildi.

Herkesin ortalama bir DJ olabildiği bir çağda, Soundcamp, müzik dünyasının beklentilerinin ötesine geçerek sanatçılara sıradışı parçalar yaratabilmek için ihtiyaç duydukları tüm araçları sunuyor. Hâlihazırda Galaxy S6 edge+, S6 edge, S6, S5, Note5, Note4, Note edge, Tab S2, S ve Galaxy View’da yer alan Soundcamp uygulamasını Galaxy Apps ya da Google Play store’dan indirmek mümkün.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.