Seagate 10 TB sabit disk, arıza yapmadan 285 yıl çalışacak

Seagate 10 TB sabit disk, şirketin geliştirdiği ilk helyum dolu depolama çözümü olmasıyla ayrıcalıklı bir konuma sahip

Dünyaca ünlü depolama aygıtı geliştiricisi Seagate, ürettiği ilk helyum dolu kurumsal sabit disk modelini duyurdu. Müjdelenen Seagate 10 tb sabit disk, geliştiricinin teknoloji rekabetinde geride kalmadığını ve 2013 yılından bu yana helyumlu fiziksel sürücü üreten Western Digital’i yakaladığını vurguluyor.

Sabit disklerin gaz kaçırmayacak şekilde mühürlenmesi ve içine hava yerine helyum doldurulması, birden fazla avantaj sağlar. Helyum, havadan daha hafif bir gaz olduğundan dolayı, cisimlere uyguladığı sürtünme kuvveti daha zayıftır. Bu sayede sürücü diskleri daha az güçle döndürülür ve daha az yıpranır.

seagate-10-tb-sabit-disk-1

Seagate 10 TB sabit disk, helyumla dolu yapısı sayesinde uzun yıllar boyunca arıza yapmadan kullanılacak. Üretici, bu ürünün 2.5 milyon saat boyunca tamir gerektirmeden çalışacağını belirtiyor. Yani bu sabit diskin parçaları 285 sene döndürülse bile iflas etmeyecekler.

Seagate’in daha önceki yıllarda piyasaya sürdüğü SMR diskler, yavaşlıkları dolayısıyla eleştiriliyordu ve uzun süreli depolama görevleri üstlenen veri arşivlerinde kullanılıyordu. Helyum dolu 10 TB sabit diskinse daha fazla hız gerektiren bulut bilişim ve online hizmetler için uygun olacağı söyleniyor. Bu sürücünün dikey manyetik kayıt (PMR) teknolojisiyle çalışacağı tahmin ediliyor.

Seagate 10 tb sabit disk modeli, PMR teknolojisiyle veri depolayacak ve helyum dolu gövdesiyle daha az enerji harcayacak.

Seagate PowerChoice enerji tasarrufu teknolojisiyle donatıldığı belirtilen sabit diskin maksimum devir hızı açıklanmıyor. Metal kasasının içinde 7 adet depolama diski barındıran 10 TB sürücü, 6 Gb/s SATA veya 12 Gb/s SAS bağlantı arayüzleriyle temin edilecek.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.