Snapdragon 820, Samsung’un 14 nm LPP FinFet süreciyle üretilecek

Qualcomm Snapdragon 820 mobil işlemci, Samsung’un 14 nm LPP FinFet üretim süreciyle hayata geçecek

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, 2016 yılının üst düzey akıllı telefonlarında kullanılacak Qualcomm Snapdragon 820 ve mobil yonga setinin üretimini üstlendiğini duyurdu. Şirketin resmi internet sitesinde yayımlanan bildiriye göre, Snapdragon 820 ve Exynos 8 Octa işlemcilerin üretiminde yeni bir 14 nm transistör teknolojisi tercih edilecek.

Geçtiğimiz yıl dünya çapında ünlenen Galaxy S6, S6 edge, S6 edge+ ve Note 5 gibi cihazların kalbindeki Exynos 7420 mobil işlemci, birinci nesil Samsung FinFet adı verilen 14 nm LPE (Low Power Early) süreciyle hayata geçmişti. Qualcomm Snapdragon 820’nin üretiminde tercih edilen 14 nm LPP (Low Power Plus) yöntemiyse geçtiğimiz yıl kullanılan teknolojinin geliştirilmiş sürümü.

Qualcomm Snapdragon 820

Geliştirici bu yeni üretim sürecini “üç boyutlu” FinFet olarak nitelendiriyor. Resmi açıklamada yazılanlara göre yeni transistör yapısının işlem performansı ve enerji tasarrufu, önceki nesilden çok daha başarılı. İkinci nesil Samsung 14 nm LPP FinFet süreciyle üretilen işlemcilerin LPE teknolojisiyle oluşturulan çipsetlerden %15 daha az elektrik harcadığı ve %15 daha hızlı olduğu söyleniyor.

Qualcomm Snapdragon 820 mobil işlemci, Samsung’un göz bebeği 2016 model Galaxy serisi cihazları başta olmak üzere, akıllı telefon sektörünün önde gelen markalarının ürünlerine güç verecek. Yani neredeyse tüm tanınmış Android akıllı telefon üreticileri, Samsung’un bu işlemcide iyi iş çıkarması için dua edecekler. Qualcomm’un yeni nesil dört çekirdekli işlemcisinin Galaxy S7, S7 edge ve S7 edge+ gibi Samsung amiral gemilerinin yanı sıra, Xperia Z6, HTC One M10, LG V11, LG G5 ve Xiaomi Mi5 gibi Android akıllı telefonlarda görülmesini bekliyoruz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.