Qualcomm Snapdragon 820, Snapdragon 810’dan 1,5 kat daha hızlı

Snapdragon 820’nin benchmark performansının Snapdragon 810’a büyük fark attığı söyleniyor

Akıllı telefon tüketicisi, bu yıl Qualcomm Snapdragon 810 işlemcili Android‘lerle sıkça karşı karşıya geldi. Qualcomm’un sektördeki ilk sekiz çekirdekli üst düzey mobil yonga seti Snapdragon 810’u, kırdığı hız rekorlarından çok, ısınma sorunlarıyla ve enerji tasarrufunun yetersizliğiyle anıldı. Yine de, bu çipseti sektörün önde gelen markalarının birçok ürününde gördük. HTC One M9 ve dünyanın ilk 4K ekranlı Android’i Xperia Z5 Premium, bu işlemci üzerine inşa edilen başlıca Android’ler arasındadır.

14 nm üretim teknolojisiyle üretilen Snapdragon 820‘nin, Snapdragon 810’un şikayet edilen tüm yönlerini gidermek üzere geliştirildiği sıklıkla telaffuz ediliyor. Qualcomm, yeni bir görüntü sinyali işlemcisi ve yeni nesil Kryo çekirdeklerini içeren bu çipsetin önceki nesle kıyasla iki kat hız ve tasarruf sunacağını vurgulamıştı. Şimdiyse, Weibo üzerinde sızdırılan testlere bakarak şirketin en azından performans vaatlerini yakalamaya yaklaştığını görüyoruz.

Qualcomm-Snapdragon-820-benchmark-weibo

Sızdırılan grafikte, Snapdragon 820-A (turuncu) adı verilen erken dönem prototip, Snapdragon 820-B (kırmızı) ile birlikte, Snapdragon 810’a (yeşil) meydan okuyor. Grafikte, Kırmızı renkli 820-B modelinin neredeysee tüm testlerde önde seyrettiği görülüyor. 2016 model işlemcinin AnTuTu testlerinde 70.000’i geçtiği iddia edilirken, önceki nesle kıyasla 1,38 kat ile 1,77 kat arasında performans artışı gözlendiği de belirtiliyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.