Sony IMX318 22,5 megapiksel akıllı telefon görüntü sensörü

Sony Exmor RS IMX318 CMOS görüntü sensörü, 2016 model akıllı telefonların yüksek çözünürlükte fotoğraf ve video çekmesini sağlayacak

Sony yüksek çözünürlüklü Exmor RS akıllı telefon görüntü sensörü serisinin yeni üyesi IMX318’i duyurdu. Japon teknoloji devinin yeni sensörü, mobil fotoğrafçılığı ciddiye alan iki umut verici özellik içeriyor. IMX 318, dahili 3 eksenli elektronik görüntü sabitleme ve dahili hibrit otomatik odaklama teknolojilerini içeren ilk CMOS modeli olmasıyla dikkat çekiyor. Bu sensörü içeren akıllı telefonlar, hiçbir ek sabitleme mekanizmasına gerek duymadan sarsıntısız videolar ve fotoğraflar çekecek.

Sony Exmor RS IMX318 modelinin içerdiği dahili hibrit otomatik odaklama teknolojisi, fotoğraf çekiminde maksimum 0,03 saniyede hedefe kilitlenmeyi sağlıyor. Sensörün çapraz uzunluğu neredeyse 1 cm’e ulaşıyor. Efektif çözünürlüğü 22,5 megapiksel olarak ilan edilen IMX318’in piksel büyüklüğü 1 mikron düzeyinde. Yeni Exmor RS modeli, geçtiğimiz yılın Sony sensörlerinden daha ufak pikseller içeriyor.

Sony Exmor Rs IMX318 görüntü sensörü, 2016 model akıllı telefonların arka kameralarına güç verecek.

Xperia Z3+ modelinin arka kamerasını süsleyen IMX230’un piksel boyutu 1,12 mikron seviyesindeydi. Yeni modelde daha ufak pikseller kullanılması yüzünden gürültü miktarının artacağından şüphelenebilirsiniz. Bununla birlikte Sony yetkilileri, IMX318’te kullanılan yeni üretim teknolojisi ve devre dizaynı sayesinde sinyal/gürültü oranının en az önceki modeller kadar başarılı olduğunu vurguluyor.

Exmor RS IMX318, 4K kalitesinde 30 fps video çekecek. Dahili 3 eksenli elektronik stabilizasyon teknolojisinin 4K çözünürlükte de faal olacağı söyleniyor. Videocular, bu modelin yüksek hızlı çekim yeteneklerine hayran kalacaklar. Sony’nin resmi içeriğinde, bu sensörün 720p 240 fps ve 1080p 120 fps görüntü yakalayacağı belirtiliyor. Yeni sensör, bu yılın Mayıs ayından itibaren akıllı telefon üreticilerine sunulacak. Yılın ikinci yarısında piyasaya çıkacak cihazların arka kameraların hatırı sayılır bölümünde bu CMOS algılayıcıyı göreceğiz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.