Sony, elektronik değişken ND filtreli ilk Super35mm video kamerayı duyurdu

Sony, yeni 4K kompakt Super35 PXW-FS5 profesyonel video kamera modelini duyurdu. Cihazın teknik özelliklerinin ve yeniliklerinin vurgulandığı basın bülteni sizlerle

Sony, yaratıcı özelliklere ve esnek çekime sahip, dayanıklı profesyonel video kameralar serisine son olarak PXW-FS5 ürününü eklediğini duyurdu. Çok yönlü “yakala ve çek” tarzındaki PXW-FS5, en zorlu koşullarda bile görüntü seçenekleri ve yaratıcı özellikleriyle hareket halindeyken kaliteli çekim sağlıyor. Başarılı PXW-FS7’yi tamamlayan bu kompakt video kamera, etkinlik videografisinden kurumsal ve çevrimiçi video prodüksiyonuna kadar çeşitli profesyonel uygulamalar için uygun, yüksek kaliteli görüntüler sunuyor.

sony-PXW-FS5-02

Kullanıcı göz önünde tutularak, ergonomik şekilde tasarlanan PXW-FS5‘in 0,8 kg‘lık hafif gövdesi, özel hesaplanan ağırlık dengesine sahiptir ve neredeyse her yerde, hatta havadaki bir drone‘un üzerinde bile gün boyu rahat çekim olanağı sağlar. Tek dokunuşla döndürülebilir tutma yeri sayesinde çeşitli çekim uygulamaları için kullanımı kolaydır ve üstün çekim esnekliğiyle düşük veya yüksek açılı çekim arasında anında değişim için tüm ana kontroller, kullanıcının parmaklarının ucundadır.

Daha ergonomik esneklik talep eden kullanıcılara yönelik 3,5 inç tipi LCD paneli, kol veya kompakt kamera gövdesine farklı pozisyonlarda takılabilir, böylece elde kolay kullanım daha iyi desteklenir ve özelleştirilebilir çekim sunulur.

Yüksek görüntü kalitesi, gelişmiş düşük ışık hassasiyeti ve daha az görüntü paraziti

sony-PXW-FS5-01

HD sensörlerin göremediği ayrıntı ve görüntü dokusunu yakalayan, 11,6 milyon piksele ve 8,3 milyon efektif piksele sahip Super35 Exmor® CMOS sensör ile birlikte 4K XAVC yüksek çözünürlüklü çekimin de dahil edilmesiyle üstün yaratıcı ifadeler görülebilir.

Sensörün yüksek hassasiyeti ve geniş boyutu sayesinde arka planı odaktan çıkarılabilir, gelişmiş düşük ışık hassasiyetiyle daha az görüntü paraziti sağlanır. Bit derinliğinden veya görüntü kalitesinden taviz vermeden 1/10 kat Süper Ağır Çekim işlevine olanak tanıyan, 8 saniyelik kesintisiz çekimlerle 240 fps‘ye kadar olağanüstü yüksek kare hızı ve 10 bit 4:2:2 Full HD‘de yüksek kare hızında önbellek kaydı sayesinde yüksek kaliteli görüntüler sağlanır.

PXW-FS5, dünyanın ilk dahili elektronik değişken ND filtreli Super35mm video kamerasıdır. Geniş format sensörüyle alan derinliğini daha iyi şekilde yansıtarak ve esnek pozlama kontrolü sağlayarak kullanıcının yaratıcı potansiyelini bütünüyle ortaya çıkarmasını sağlar.

Profesyoneller çekimlerde birinci sınıf sinematografi hissiyatı ve video kameranın taşınabilirliğiyle işlerini bir üst seviyeye çıkarabilirler. PXW-FS5K kit modelinde sunulan kompakt ve güçlü yakınlaştırma E lensi PZ 18-105 mm F4 G OSS (SELP18105G) ile tek elle yakınlaştırma sağlarken, zorlu çekim ortamlarında bile proje için tam olarak gereken görüntüyü yakalayın.

Hem Sony hem de üçüncü parti lenslerle uyumlu

Diğer kamera lensleriyle kolayca entegre olan α Mount Sistemi, hem Sony hem de üçüncü parti lenslerle rakipsiz uyumluluk sunar. PXW-FS5‘in E-mount yuvasına hem Sony’nin E-mount ve A-mount lensleri hem de adaptör yardımıyla SLR lensler olmak üzere neredeyse tüm lensler uyar. Böylece video kamera, çeşitli ortamlara uyum sağlar. Sony’nin α Mount Sistemi ve sistemin gelişmiş arabirimlerine 3G-SDI, HDMI çıkışı ve SD çift kart yuvası dahildir. Ayrıca Wi-Fi® ve kablolu bir LAN terminaliyle donatılan PXW-FS5, dosya aktarımı ve akış iletimi gibi gelişmiş ağ işlevlerine sahiptir.

Üstelik gelecek ürün yazılımı güncellemesiyle RAW çıkışı sağlanacaktır.

Sony Profesyonel Çözümler Avrupa’nın Stratejik Pazarlama Müdürü Claus Pfeifer, “Geçen yıl IBC’de, yayın programlarının ve belgesellerin yapım aşamasını değiştiren PXW-FS7’yi sunduk. Bunu göz önünde tutup PXW-FS7’nin başarısını temel alarak, daha hafif ve kompakt bir video kamera olan PXW-FS5’i tanıtıyoruz. PXW-FS5, eksiksiz yaratıcı kontrolle birlikte rakipsiz esneklik sağlayarak profesyonelleri tüm gereksinim ve beklentilerini karşılayacak araçlarla donatıyor. Sinematik düğün videografisi, kurumsal çekimler, çevrimiçi videografi ve etkinlik videografisi gibi içerik oluşturma alanları için yüksek kalitede görüntüler sunan el tipi, hafif bir kamera olduğundan, pazarda şu anda farklı bir yere sahip. Profesyonellerin ellerinin altında tüm pratik ve yaratıcı işlevler bulunuyor, böylece onlar hiçbir engele takılmadan potansiyellerinin tamamını gerçeğe dönüştürüyorlar.” şeklinde konuştu.

PXW-FS5’in öne çıkan özellikleri

sony-PXW-FS5-03

0,8 kg’lık kompakt ve hafif gövdesiyle elde esnek çekim olanağı

Muhteşem ağırlık dengesine sahip hafif gövdesi, drone veya gimbal ile kolayca uyum sağlamasının yanı sıra elde rahat çekim olanağı da sunar. Tek dokunuşla döndürülebilir tutma yeri, düşük veya yüksek açılı çekimler arasında anında değişime olanak tanır. Çok işlevli tutma yeri sayesinde çekim parametreleri kayıt esnasında bile tek elle değiştirilebilir. Aynı şekilde, yakınlaştırma da tek elle kontrol edilebilir. Sökülebilir kol, tek dokunuşla döndürülebilir tutma yeri ve esnek LCD paneli, çeşitli çekim tarzlarını destekler.

4K çekim ve 240 fps yüksek hızlı çekimi kapsayan yaratıcı ve ifade gücü yüksek performans

Video kamera, 11,6 milyon piksel Super35 Exmor® CMOS Sensörle donatılmıştır; böylece 4K XAVC uzun GOP yüksek çözünürlüklü video çekim olanağı sunar. Dünyanın ilk dahili elektronik değişken ND filtreye sahip Super35mm video kamerasıdır. 1/4 ND’den 1/128 ND’ye kadar doğrusal kontrolü destekler ve alan derinliğini daha iyi şekilde yansıtır. 10 bit 4:2:2 full HD 240 fps Yüksek Kare Hızı sayesinde, sensör kırpması olmadan 1/10 kat Süper Ağır Çekim üretimi mümkündür. Düşük ışık kabiliyetleri ve arka planı odaktan çıkarma işlevi, yüksek hassasiyet ve geniş sensör boyutu sayesinde geliştirilmiştir. Üstelik 14 kademeli pozlama genişliği, gölgeleri karartmadan veya çok parlak alanlar oluşturmadan güçlü gri ton işleme özelliği sunar.

Çeşitli çekim uygulamaları ve zengin ağ işlevleri

Video kamera; 3G-SDI, 4K HDMI çıkışı, MI yuvası, SD çift kart yuvası, Wi-Fi® ve kablolu LAN terminali de dahil olmak üzere gelişmiş arabirimlerle donatılmıştır ve çeşitli sistem yapılandırmalarını destekler. Clear Image Zoom sayesinde kullanıcılar, sabit odak uzaklığı lensiyle bile 2 kata kadar yakınlaştırma yapabilirler.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.