Starcraft’ı internet tarayıcısında çalıştırdılar

Starcraft, GitHub kullanıcısı Ryuta’nın elinde web tabanlı oyuna dönüştü

90’ların sonunda bilgisayar başında vakit geçirenlerin çoğu Blizzard‘ın efsane strateji oyunu Stracraft‘ı mutlaka oynamıştır. Bu yapımı zamanında oynama fırsatı bulamayanlarsa mutlaka duymuştur. Bir dönem adına e-spor turnuvaları düzenlenen oyun, günümüzde Starcraft 2’nin gölgesinde kalsa da unutulmadı.

Yıllanan her oyunun kaderi bellidir. Sivri zekalı bir yazılımcı çıkar ve göz bebeği bir oyunu masaüstü bilgisayar haricindeki her türlü üründe çalıştırır. Amatör bir programcının, Canon yazıcıda Doom çalıştırdığını öğrendiğimizde içimiz cız etmişti. GitHub ahalisinden Ryuta’nın Starcraft’ı web tarayıcıda çalıştırmayı başardığını öğrendiğimizde de benzer bir his yaşadık. Starcraft’ın yazıcı, buzdolabı veya banka otomatlarında çalıştırıldığını görmeye hazırlıklı olun.

starcraft-browser

HTML5 sayesinde bu işi başardığını belirten Ryuta, oyundaki savaş alanlarının demolardan ibaret olduğunu da itiraf ediyor. Ryuta’nın başardığı iş takdiri hak ediyor doğrusu. Fakat, yazılımcımızın başının Blizzard’la belaya girmesi an meselesi. GitHub’da sunulan HTML5 Starcraft derlemesi, şirkete ait orijinal bilgileri ve ses kayıtlarını içeriyor. Dolayısıyla bu dosya paketinin ömrünün fazla uzun olmadığı yorumunda bulunabiliriz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.