Startup Weekend’in kazananı Farm2Smart oldu

Samsung ve Habitat işbirliğiyle düzenlenen “Bilişim Mucitleri” Projesi kapsamında Denizli’de gerçekleşen “Startup Weekend” Girişimcilik Kampı’nın kazananı “Farm2Smart” projesi oldu

Samsung Electronics Türkiye’nin, Habitat Derneği işbirliğiyle hayat geçirdiği“ Bilişim Mucitleri” Projesi kapsamında düzenlenen uluslararası girişimcilik yarışması “Startup Weekend”, 12-13-14 Şubat tarihlerinde Denizli’de gerçekleşti. 70 kişinin katılım gösterdiği etkinlik; girişimcilere iş fikirlerini 48 saat süren bir maratonla şirket kurma aşamasına getirme imkanı sundu.

Startup Weekend’e katılan yarışmacılar etkinliğin ilk gününde fikirlerini mentorlar ve diğer katılımcılarla paylaşarak takımlarını oluşturdular. Yazılımcı, iş geliştirici, tasarımcı gibi farklı alanlarda üyelerden kurulu yedişer kişilik 10 takım, teknoloji tabanlı iş fikirlerini mentorlar eşliğinde prototipe çevirdiler. Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, Samsung Electronics Türkiye Kamu Sektörü Direktörü Dr. Erdem Erkul, Denizli TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Civan Sözkesen, TED Denizli Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Kazdağlı, IDE Danışmanlık Kurucu Ortağı İsmet Benli’den oluşan jüri, 14 Şubat akşamı yapılan sunumlar arasından en iyileri belirledi.

startup-weekend-2016

Tarımda su tasarrufuna yönelik “Farm2Smart” iş modeli birinci oldu

48 saat süresince çok az uykuyla iş modellerini geliştiren takımlar, ara ara düzenlenen eğitim ve sunumlarla da desteklendi. Jüri oylarıyla yarışmanın birincisi, tarımda doğru sulama yöntemiyle su israfının önüne geçmeyi hedefleyen “Farm2Smart” iş modeli oldu. Çiftçilerin tarlalarına kuracakları sensörler aracılığıyla toprağın ve ürünün su değerlerinin ölçülmesi ve mobil bir uygulama ile çiftçinin bilgilendirilmesi esasına dayanan iş modeli, tarlaların ihtiyaçtan fazla sulanmasını engelleyerek su tasarrufu yapılmasını hedefliyor.

Saygın mentorlarla çalışma imkanı

Girişimciler, etkinlik boyunca Mustafa Özçilingir, İdil Şerifoğlu, İsmail Metin, Özümcan Demir, Beril Yılmazer, Ahmet Gözüaçık, Onur Can Sert, Barış Okur, Burcu Gökgöz ve Kubilay Güler gibi mentorlarla çalışma olanağına kavuştu.

Birinci olan ekip üyelerine Galaxy Gear S2

Startup Weekend’in birincisi olan takımda yer alan 7 öğrenci, Samsung Galaxy Gear S2 ile ödüllendirildi.

Startup Weekend’i değerlendiren Samsung Electronics Türkiye Kamu Sektörü Direktörü Dr. Erdem Erkul; “Samsung, 70 yılı aşkın süredir gelişmiş teknolojiler sunarak dünyayı daha iyi bir yer haline getirme vizyonuyla hareket ediyor. Teknolojinin sadece tüketicilere değil üreticilere de ihtiyacı olduğu gerçeğinden hareketle, Samsung Türkiye olarak yazılım alanında girişimciliği desteklemek üzere Habitat Derneği işbirliğiyle “Bilişim Mucitleri” projesini hayata geçirdik. 1000 gence ulaşarak onları teknoloji üretme konusunda yetiştirmeyi hedefleyen projemiz kapsamında Denizli’de gerçekleştirdiğimiz Startup Weekend etkinliğiyle de gençleri girişimciliğe ve teknoloji üretmeye teşvik etmek istiyoruz. Etkin, verimli ve doğru projeleri destekleyip gençlerin özgüven ve cesaret kazanmasına katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz., Gerçekten etkili ve toplumsal fayda hedefleyen birçok proje ortaya kondu. Birinci gelen takımı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.